Černá v Krušných (jde to)!

Černá v Krušných (jde to)!

Již jako mladší kluky nás nadchlo vyprávění o této říčce. Tenkrát se nám to zdálo skoro nejetelné. Loni v zimě jsme si na to vzpomněli a po krásné lyžovačce na Klínovci jsme se vydali podívat na koryto řeky. Po krátké obchůzce jsme usoudili, že již tak velký strach nemáme, jen by to chtělo vodu…

Po kratším zjišťování jsme našli vodní stav, a to na těchto německých stránkách, pegel Johanngeorgenstadt. A ejhle, loni na podzim pršelo a tato říčka začala stoupat. Teklo tam kolem 16 kubíků. Nebylo to špatné, ale chtělo by to trochu víc, řekli jsme si. A letos to padlo. Hned druhý víkend roku 2015 jsme moc nevěděli kam jet. Šumava měla moc, tak jsme nakonec vyrazili směr Rolava. Po cestě jsme se rozhodli dle aktuálního stavu a řekli si: ,,Na Černé teče 20. Jedeme tam.“ Jsou 2 možné cesty: jedna je upravovaná, to je z Varů přes Pernink a Horní Blatnou do vesnice zvané Potůčky; nebo cesta pro otrlé (a v zimě ji nedoporučuji) je z Božího Daru přímo na vesnici Potůčky (tato cesta se neudržuje, takže Octavia a jiná sportovně laděná auta nemají šanci).

Video z našeho prvního sjezdu Černé na podzim

Řeka má dva úseky, horní a spodní. Horní je celkem jednoduchý, prostě si říčka klidně meandruje po loukách a obtížnostně bych ji klasifikoval maximálně WW II. Jediný problém je, že tu může padnout nějakej strom do potoka a opravdu zde není moc vracáků. Nicméně to vypadá v pohodě. Pro odvážnější je tu spodní část. Nasedačka je u starší sudetské vilky na pravém břehu potoka. První kilometr zde vypadá jako souvislá čtvrtá kaskáda na Hamerském potoce. Dá se celý prohlédnout ze břehu, což bych doporučoval. Na tomto prvním úseku nejde zastavit. Jakmile to odpálíte, tak první zastavení je až po cca 1 až 1.5 km.

Tuto první část bych hodnotil podle vody buď jako WW III nebo IV, možná i IV+, ale nečekají na vás neprůjezdné válce nebo něco takového. Obtížné je to spíše kontinuitou a poměrně velkou kličkovačkou. Rozhodně bych nedoporučoval eskymovat ani plavat. Když dojedete k malému jízku a mostu, jste cca v 1/3 a to nejhorší máte za sebou.

Po mostě následuje jeden slide a potom se řeka trochu uklidní. U mostu mohou nasednout méně zdatní a mohou si tak užít krásu několika poctivých českých slidů. Pod každým slidem je malinká tůňka a díky celkově čtyřem slidům je druhá pasáž asi nejhezčí. Obtížnostně to vidím na nějaké WW III+. Slidy si navíc můžete pohodlně prohlédnout ze břehu. Není to nic, co by bylo nějak extrémně nebezpečné. Ale pozor – pasáž končí jezem.

U jezu začíná třetí třetina. Tato pasáž je velmi hezká, ale už zase obtížnější. Nacházejí se tu malé prahy, za kterými se sem tam tvoří nějaký váleček. Ovšem nic obrovského. Konec je pod fabrikou, která je postavena nad potokem (vlastně i přes potok). Ale doporučuji sjet až pod silniční most. Fabrika totiž patří nerudnému pánovi, co vyhrožuje natáhnutím drátů přes řeku. Tak ho nezkoušejte moc neprovokovat.

Video ze sjezdu Černé minulý víkend za vyšší vody

Jestli vás tenhle článek zaujal, neleňte a hned jak to poteče, vyražte na Černou. Nebudete litovat!

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Tak to je fakt parada. Voda tam krasne leti, jednoho uplne zacne svrbet padlo. 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: