Články


Kapky
Místo lávky vznikla ve Žďáru nad Sázavou past na vodáky

Místo lávky vznikla ve Žďáru nad Sázavou past na vodáky

Řeku Sázavu přemostila ve Žďáru nad Sázavou nová lávka. Bohužel ji místní lidé a vodáci brzy museli překřtít na gilotinu. Zábradlí bylo totiž na lávku namontováno opačně a z toho důvodu není možné lávku bezpečně podplouvat. Více informací přinesl třeba server idnes.cz nebo web zdarskypruvodce.cz. zdroj foto: www.zdarskypruvodce.cz

Kapky
Nová omezení už stihla postihnout i legendární závod Napříč Prahou – přes tři jezy

Nová omezení už stihla postihnout i legendární závod Napříč Prahou – přes tři jezy

foto: Napříč Prahou – přes tři jezy 2019, Šítkovský jez / Bára Šocová Závod, jehož tradice sahá před druhou světovou válku, se jezdil vždy, když to technický stav pražských vorových propustí dovolil. Ani letos není problém na straně trati, a tak se skauti činí, aby se 28. září mohl konat legendární závod Napříč Prahou – přes tři jezy. Účast na této hromadné akci se však řídí aktuálně omezeným maximálním množstvím osob. Proto po deseti letech letos nebude volné splutí a ani přihlašování na poslední chvíli – každá posádka se musí přihlásit do závodu do 21. 9. 2020. Pořadatelé tak v souladu s doporučením hygieniků získají plnou kontrolu nad počtem účastníků a přímý kontakt na každou posádku. Zároveň byly zrušeny všechny doprovodné programy, které se běžně konají na březích, aby se předešlo rizikovému kontaktu účastníků (mj. občerstvení a vyhlášení výsledků). Naštěstí epidemiologické riziko v otevřeném prostoru na vodě je nevýznamné, a tak se i letos může 1 000 vodáků těšit na netradiční pohled na Prahu, na 12 m široké vorové propusti a na naši nejdelší funkční retardérovou šlajsnu. Když nebude povoleno 1 000 osob, tak se operativně počet startujících upraví podle aktuálně povoleného počtu. Aktuální informace sledujte na oficiálním webu závodu Tři jezy – Napříč Prahou.

Jak na to?
Jak se starat o vodácké věci? Jako o vlastní!

Jak se starat o vodácké věci? Jako o vlastní!

Než se dostaneme k vlastním typům vodácké výbavy, dovolíme si jedno malé zamyšlení z oboru stále více důležité ekologie. Ačkoliv se výrobci snaží nahrazovat syntetické materiály přírodními nebo třeba používají materiály recyklované, stále platí, že výroba jakéhokoliv vybavení na vodu není pro přírodu zrovna bez zátěže. Už jen z tohoto důvodu doporučujeme prodlužovat životnost svého nebo vypůjčeného vodáckého vybavení tím, že o něj budete řádně pečovat. Není to zas tak náročné, jak se dočtete na dalších řádcích a ve výsledku kromě přírody ušetříte i vlastní kapsu.

Turistika
Poklad na jezu

Poklad na jezu

Lety omšelý nápis na podlouhlém, přízemním, oprýskaném stavení, na pravém břehu Sázavy, mezi Hvězdonicemi a Čerčany, lákal jistě od nepaměti žíznivé pohledy všech, tudy propluvších vodáků.

Pádler TV
Slalomářské závody v Troji roku 1959

Slalomářské závody v Troji roku 1959

Jak vypadal slalomový kanál v Troji v roce 1959, tedy před více než 60 lety? A jak tehdy vypadal vodní slalom na něm? Na to se můžete podívat díky tomuhle parádnímu videu z archivu Jaroslava Pollerta st.

Paddleboarding
MČR v SUP/paddleboardingu na divoké vodě – České Vrbné 2020

MČR v SUP/paddleboardingu na divoké vodě – České Vrbné 2020

První zářijový víkend patřil v Českých Budějovicích vodákům vyznávajícím jízdu ve stoje na paddleboardech, na divoké vodě. MČR se pořádá již od roku 2012 a šlo tak o 8. ročník stále úspěšnější akce.

Pádler TV
Jak jezdit Okno na Lipně?

Jak jezdit Okno na Lipně?

Jednou z hlavních „peřejí“ na Čertových proudech je bezpochyby propust jezu v Loučovicích zvaná nejčastěji Okno nebo také Brána. Ačkoliv se nejedná o nejtěžší záležitost, dobrý průjezd je poměrně náročné zvládnout. Nad tím, jak by to mělo správně vypadat, se zamyslela partička okolo packraft.guru a o svoje poznatky a závěry se s námi dělí ve videu.

Rafting
Raftaři mladoboleslavské posádky PRSI tým dvojnásobnými Mistry ČR 2020 ve sjezdu přes Čertovy proudy

Raftaři mladoboleslavské posádky PRSI tým dvojnásobnými Mistry ČR 2020 ve sjezdu přes Čertovy proudy

Poslední srpnový víkend byl tradičně vodáckým svátkem, jednou za rok si totiž mohou závodníci všech vodních sportů na divoké vodě užít nádhernou a velmi obtížnou trať Vltavy pod Lipenskou přehradou. Raftaři bojovali o tituly Mistrů České republiky ve sjezdu v kategorii R4 i R6.

Recenze vodáckého vybavení
RECENZE: Nepromokavá taška TRIMM BOARD L – tak velká, že do ní dáte i manželku

RECENZE: Nepromokavá taška TRIMM BOARD L – tak velká, že do ní dáte i manželku

Taška Trimm Board velikosti L je určená pro všechny ty, kdo se nedokážou na cesty sbalit nalehko nebo s sebou potřebují vzít opravdu hodně věcí. Její velikost a objem jsou dostatečné na to, aby se do tašky vešla třeba i manželka – zkoušel jsem to, tak čtěte dál.

Slalom a sjezd
Český pohár vodních slalomářů už zná celkové vítěze, kanoistka Kateřina Havlíčková ukončila vrcholovou kariéru

Český pohár vodních slalomářů už zná celkové vítěze, kanoistka Kateřina Havlíčková ukončila vrcholovou kariéru

Prskavec mezi kajakáři, Kudějová mezi kajakářkami, Rohan mezi kanoisty a Fišerová mezi kanoistkami. To jsou králové a královny letošní série Českého poháru Skupiny ČEZ, která čítala sedm závodů, pět se počítalo.