Horní Kamenice

Horní Kamenice

Tak jak se těšíte na Kamenici milánkové. Já moc. A abych sebe i vás natěšil ještě kapku víc, zašťoural jsem v bohatém Hydroarchivu a připravil pro vás článeček od Stanďocha s Prďochem, který vyšel v tištěném Hydru 4/07. A nezapomeňte: horní Kamenice poteče už tento víkend.

Už při únorovém vyřezávání stromů jsem se těšil, jak si letos Kamenici užiju. Patří mezi moje nejoblíbenější řeky a jel jsem ji už nepočítaněkrát. To ale nemůžu říct o jejím horním úseku pod vysokou hrází nejmladší přehrady Jizerských hor, kterou je přehrada Josefův Důl. Tenhle úsek jsem jel jenom loni, ale to bylo hodně málo vody.

Přijíždíme k nejtěžšímu místu, ve kterém jsou padlé stromy. Naštěstí je možné je poměrně dobře poznat, řeka se tu stáčí doleva a na zastavení je času dost. Řeka tu padá fakt z kopce úzkým korytem. Kluci hledají ideální průjezd, ale je to jen teoretizování, protože je blokují padlé stromy. Já bych to nechtěl jet, ani kdyby tam nebyly, ale takhle se mi ještě lehčeji přenáší. Loni zabralo přenášení podstatně víc času i sil, protože jsme se chvílemi brodili po pás ve sněhu. Tentokrát je to snadnější, občas přeskočím nějaký ten kmen, jen škoda, že už nejsou zralé borůvky, ale to už bych chtěl moc. Nasedáme zase do kajaků a vyrážíme. Následuje několik stupňů, jeden jedu dokonce pozadu, když v nájezdu trefuju neviditelný šutr. Všechno valíme na oči, a přestože jedeme ve čtyřech, tak si občas připadám na řece sám. Martymu se nepodařilo zastavit v minivracáku a proud ho hned tlačí pod šutr na břehu. Bohužel nemá moc na výběr a situaci řeší povinnou krysou. Naštěstí je hned na břehu a loď se sama ukotvila o pár metrů níže po proudu. Přesto znovu musíme přemýšlet, jestli při zaplavání v takovém terénu nejde opravdu o život.

V první řadě (nejen) na české poměry opravdu extrémně divoká voda. Veliký spád, který je často zatarasen stromy. Obtížnost až WW V+ (exponovaná místa v kombinaci s padlými stromy až WW VI!). Čekejte vysoké stupně, velkou rychlost a sílu proudu a extrémní zablokování. Nepřehledné peřeje na sebe bezprostředně navazují a není čas ani vydechnout. Vracáků je málo a někdy je lepší o nich vědět dopředu. Určitě nám pro seznámení hodně pomohlo loňské sjetí, ale o to víc jsme si uvědomovali, jak je pro obtížnost toku rozhodující množství vody v řece! Letos to byla úplně jiná řeka než loni, a tak nezapomeňte, že příští rok může být všechno zase trochu jiné.

text: Stanďoch s Prďochem

foto: Jára Kříž

Zkušenosti čtenářů

J.J.

A jak to vypada s nadlepsovanim pro zavody letos? Bude nahore takovyhle masakr nebo to bude suchy?

panda

no ja bych rekl ze nakonec to potece nebo aspon doufam protoze je to moc pekne padlovani

Keny

Teda to vyprávění je tak pěkně napsané, že jsem až měl pocit, jako bych stál na břehu před vyplutím :-)) Rozhodně to budí respekt a ještě si dost promyslím, jestli si to nemám nechat na někdy jindy. Uvidíme podle stavu.

JKB

Tyhle fotky jsou z druhy pulky, klicovy mista (napr. http://abu.ath.cx/JKB/voda/080426_kajakx/ipage00010.htm) se casto prenasi. Kdyz se na to budete chystat, tak se rozhodne spojte s nekym, kdo to zna, aby vam ukazal, kde vcas zastavit. Jinak to stoji za to, ale spis jen pro ty, kdo se bezpecne pohybujou na WW4.

kmochacek

V posledních několika letech teklo na závody v Plavech vždy kolem 12k. Nyní tam je setrvalý stav asi 10 a z toho jen 2 z Jos.dolu. Takže víc jak 5 nejspíš nepůjde.

Sandokan

No taky tak trochu váhám,ale asi to vidím na neděli. Pojedem to banda a asi si to v sobotu prohlídnem. Klidně se připojte Keny.
Sandokan alias Ondra z Brodu.
Jo a Korsika s Tarzanem byla dobrá. Jen bych skousnul týden navíc.

Typík

Sandokan, Tarzan, nechce přibrat eště KingKonga? Dejte tam na Kenyho pozor, hlavně na jeho příjezdy na nasedačku.

Keny

Ahoj, dík za nabídku. Bude-li to možné, rád se přidám. S Tarzanem už jsem v kontaktu, tak počítám, že pojede taky. Předpokládám že to tam znáš. Nerad bych si nabil hubu na začátku sezony :-))
Jinak číslo na mě je 602 150 301.
A kdybyste potkali Toma Opossuma, tak ho rovnou utopte :-))

Chelsea

Volal jsem dnes na hráz a bylo mi řečeno že by mohli pouštět okolo 5-6 kubíku. Kolik to podle vás je, dostatečně či moc málo, zaslechl jsem, že minimum je cca 6 kubíku…
Takže možná to i půjde sprasknout…

panda

ja uz mam v patek volno tak pojedu s alcou a v patek to cele projdu a omrknu akorat bez vody

Číva

6 kubiku je ok, da se sesutrovat i za 3,5.

Keny

Ahoj Pando, i to prohlédnutí bez vody může být hodně užitečné. Spočítej prosím vodorovné stromy, případně jiná překvápka. Budeme Ti určitě vděčni :-))

bouky

to keny:ne spočítat,ale prořezat…

muska

bouky proč prožezat? některy frajeři na skutru uměj skakat dost vysoko tak doufam že ses to taky naučil:-D

Keny

Na tohle není potřeba skůtr, ale dřevoborec :-))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: