Je tady léto, hurá na vodu! Aneb pár praktických rad.

Je tady léto, hurá na vodu! Aneb pár praktických rad.

Možná se právě chystáte (a možná poprvé) usednout do kánoe nebo do raftu a vyplout dolů po řece. Stanete se vodáky. Někdo možná jen na chvíli, pro pobavení, jiní třeba objeví vodácké kouzlo, na řeky se budou vracet znovu a znovu a své vodácké umění budou stále zdokonalovat.

VYRÁŽÍME DO PŮJČOVNY

Půjčit si loď a vodácké vybavení a vyrazit na nějakou řeku není v dnešní době vůbec žádný problém. Na populárních turistických řekách dokonce najdete půjčovny doslova na každém kroku. Přesto, nebo spíš právě proto je dobré si půjčovnu a půjčované vybavení nejdřív prověřit a správně si vybrat, abychom nepůjčovali „zajíce v pytli“.

Splutí retardérové propusti v Rožmberku. / F: Jan Hocek
Splutí retardérové propusti v Rožmberku. / F: Jan Hocek

Před objednáním lodí – v hlavní sezoně mají dobré půjčovny zpravidla prázdné sklady, proto se vyplatí si všechno vybavení včas předem rezervovat a zaplatit zálohu – si dobře prostudujte nejen podmínky výpůjčky, ale také si zjistěte, jaké vybavení půjčovna nabízí a v jakém je půjčované vybavení stavu. Stává se, že za skoro stejnou cenu vám v jedné půjčovně vydají téměř nové lodě a ostatní vybavení, zatímco v jiné se budete muset spokojit se starou, mnohokrát opravovanou výbavou, kterou ta první z půjčoven vyřadila už před lety jako vysloužilé nebo nevyhovující.

Také je dobré si zavčasu rozmyslet, jaké plavidlo je pro vaši dovolenou nejvhodnější, jestli zvolíte radši skladný nafukovací člun, pevnou loď a nebo zkusíte třeba něco netradičního, jako jsou kajaky nebo paddleboardy.

Některé české řeky nabízejí opravdu zajímavé zážitky. Třeba proplutí skalním tunelem na Ploučnici. / F: Jan Hocek
Některé české řeky nabízejí opravdu zajímavé zážitky. Třeba proplutí skalním tunelem na Ploučnici. / F: Jan Hocek

Pevnou loď vám doporučím spíš tam, kde ji nebudete muset nikam převážet, výhodou nafukovací lodi je naopak její skladnost a nenáročnost při přepravě. Ovšem budete mít práci s hlídáním tlaku v komorách lodi za slunných letních dnů, starost o pumpu a další věci.

U pevných lodí pozor; existuje několik různých typů dvou až třímístných kánoí a dobrá půjčovna by vám měla už předem umět poradit, co bude vašim potřebám vyhovovat. Jen ve zkratce: často narazíte na kánoi typu Vydra, která není nejvhodnější pro začátečníky ani pro těžkou posádku nebo bagáž. Pro velký náklad a nestabilní posádku se vyplatí zvolit širší a stabilnější kánoe (například Sambu, Agaru apod.), které už dnes většina dobrých půjčoven také nabízí. Pro rodinnou plavbu, kdy není kam spěchat, lépe než kánoe poslouží třeba i čtyř nebo šestimístný nafukovací člun (raft), kam se vejde hodně lidí i věcí a riziko převrhnutí bude minimální. Daní za stabilitu a pohodlí ale bude nízká rychlost plavby… Dál bych do problematiky lodí nerad zabředával, jak už bylo řečeno, v dobré půjčovně vám fundovaně poradí.

Sem tam může na řece překážet padlý strom. Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti při jeho překonávání. / F: Jan Hocek
Sem tam může na řece překážet padlý strom. Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti při jeho překonávání. / F: Jan Hocek

CO BUDEME POTŘEBOVAT?

Na den:

Pohodlné (klidně sportovní) oblečení odpovídající aktuálnímu počasí – ideální je funkční prádlo, které odvádí vlhkost od těla a zároveň chrání před chladem i sluncem. Pokud zvolíme plavky, nezapomeňme na voděodolný opalovací krém a vhodnou pokrývku hlavy. I když vyrážíte na vodu za krásného slunečného dne, počítejte s tím, že se počasí může zhoršit. Je proto vhodné přibalit s sebou něco proti dešti a větru.

Boty do vody, které dobře drží na noze a neuplavou. Absolutně nevhodné jsou sandály, ve kterých si brzy ukopnete palec, plážové pantofle, kroksy a podobné módní výstřelky.

Podívejte se na výběr nejlepšího vodáckého vybavení na letní vodu a táboření, který pro vás připravili členové redakce a testeři časopisů Pádler a Svět outdooru.

Na peníze, elektroniku a jiné cennosti si pořídíme malé a lehké nepromokavé pouzdro, takový malý „lodní pytlík“, který prodávají v každé správné vodácké prodejně. Mobilní telefon by měl být také pokud možno vždy při ruce, pro případ nehody, takže si ho dáme navrch zavazadla nebo třeba pověsíme na krk či dáme do kapsy u plovací vesty.

Dostatek tekutin – ač frekventované české turistické řeky oplývají hojností občerstvoven, mít s sebou v lodi zásobu čisté pitné vody se určitě vyplatí. Loď to uveze a člověk nikdy neví, kdy může přijít vhod.

Pokud vezete náhradní oblečení s sebou v lodi, nezapomeňte si půjčit také vodotěsný barel nebo lodní pytel – obojí je v kvalitních půjčovnách standardem. Dbejte na opravdu pečlivé uzavření.

Někdy bývá pod jezy málo vody, ale zkušená posádka si vždy cestu najde. / F: Půjčovna lodí Sázava-Tour
Někdy bývá pod jezy málo vody, ale zkušená posádka si vždy cestu najde. / F: Půjčovna lodí Sázava-Tour

Na víkend:

K denní výbavě přibalíme tábornické potřeby, podle toho, jak budeme nocovat. Většinou je to tedy stan, karimatky, spacáky a nějaké to oblečení navíc.

Pokud plánujeme také vařit, nesmí chybět skladný vařič, nádobí a patřičná dávka dobrot. Pořád se na našich řekách najdou vodáci, kteří si raději uvaří na ohni, ale ti určitě vědí, co k tomu potřebují za výbavu. Pokud dáte přednost „plné penzi“, na každé z obvyklých letních vodáckých tras se o vaše žaludky ráda postará celá řada restaurací a stánků, pochopitelně ovšem ve velmi různé kvalitě, takže vybírejte pečlivě.

Určitě se vyplatí přibalit také malou lékárničku s nejzákladnějšími potřebami pro ošetření drobných poranění či popálenin, ale mohla by obsahovat také třeba repelent nebo sadu na odstraňování klíšťat.

Na týden:

Týdenní bagáž se od té víkendové vlastně ani nijak zásadně neliší. Přibude snad jen o něco víc svršků, a plujeme-li méně obydlenými oblastmi, také trochu větší zásoby jídla a pití. A samozřejmě takzvané „luxusní předměty“ dle osobních potřeb toho kterého vodáka.

Vodní bitva může být zpestřením plavby a vítaným osvěžením v horkém letním dni. / F: Půjčovna lodí Bisport
Vodní bitva může být zpestřením plavby a vítaným osvěžením v horkém letním dni. / F: Půjčovna lodí Bisport

KAŽDÁ ŘEKA MÁ SVÁ ÚSKALÍ

I přes razantní zásahy člověka si řeky dodnes uchovaly aspoň část své přírodní nespoutanosti a umějí ji ukázat. Snad právě proto nás tolik lákají. Kdo se nechá ukolébat líným proudem, může v mžiku zažít nemilé překvapení v podobě neplánované koupele. Proto se vyplatí být ve střehu a připraven na viditelné i skryté říční nástrahy.

Tou nejčastější jsou pevné překážky v proudu: větve a křoví na březích, padlé stromy, mostní pilíře (zejména jejich zbytky) a balvany vyčnívající nad hladinu i těsně pod ní. I na mírně proudící vodě je proto nutné umět řídit loď (nepřijde to samo, někde si to nacvičte nebo si nechte poradit od zkušenějších vodáků) a při manévrování počítat s proudem vody. Pokud se situace vymkne kontrole a dojde k bočnímu naplavení na překážku, dá se často zvrhnutí zabránit náklonem lodi k překážce.

Splutí šlajsny ve dvou spíše nedoporučujeme. / F: Půjčovna lodí Bisport
Splutí šlajsny ve dvou spíše nedoporučujeme. / F: Půjčovna lodí Bisport

Další hojně se vyskytující překážkou v plavbě jsou jezy. Problém s nimi je v tom, že všechny mohou být za určitých okolností nebezpečné. Před jezem je proto nejlepší vždycky zastavit, prohlédnout si ho, a teprve pak se rozhodovat o případném splutí. Máte-li pochybnosti, raději přeneste! O tom, jak včas poznat nebezpečí jezů, je toho k nalezení mnoho, třeba na webu www.NebezpecneJezy.cz.

Zvrhnutí, cvaknutí, čochtan alias nedobrovolná koupel k vodáctví patří a většinou se nejedná o velký problém. Loď vylovíme, vylijeme a jedeme dál. Abychom se při tom ale zbytečně nezranili, je dobré dbát několika jednoduchých pravidel. Prvním je nezůstat nikdy v proudící vodě před lodí (po proudu), ale uhnout jí rychle z cesty. Druhým, často opomíjeným, je nezkoušet se postavit v rychlém proudu, hlubším než po kolena (riziko utonutí kvůli zaklínění nohy).

Ne přímo překážkou, ale určitě rizikem jsou tzv. koníčkovací šňůry a jakékoli provazy. Koníčkovací šňůru vozí na lodi kdekdo, ale používat ji správně neumí skoro nikdo. Někteří vodáci si myslí, že takzvaná koňadra k vodě prostě patří, ale nakonec ji používají stejně jen na přivazování lodi ke břehu. Vůbec si při tom neuvědomí, co dokáže takový špagátek přivázaný k lodi plné vody způsobit, když se omotá kolem prstu, ruky či nohy nebohého vodáka, který z té lodi vypadl. Ti, kdo už takhle přišli o jeden či dva prsty, mohou mluvit o velkém štěstí, že se smyčka nezatáhla třeba nad zápěstím.

Stažení lodi po jezu pomocí lana, takzvané koníčkování, patří mezi základní vodácké dovednosti. / F: Jan Hocek
Stažení lodi po jezu pomocí lana, takzvané koníčkování, patří mezi základní vodácké dovednosti. / F: Jan Hocek

Koníčkuje se tak, že se lano upevní na jeden nebo na oba konce lodi, a ta se na šňůře spouští po jezu dolů. Pomocí lana udržujete správný úhel tak, aby se loď nezalila vodou a bez újmy se dostala do místa, kde můžete znovu bezpečně nasednout. Koníčkovací šňůra musí být dost silná, aby neřezala do rukou, a při jízdě musí být vždycky smotaná zajištěná tak, aby se nemohla rozmotat, a tím ohrozit posádku. Někdo dokonce vozí koníčkovací šnůru zabalenou a vytáhne ji jen v případě potřeby použití. Připevnit se dá třeba pomocí karabinky, takže to není nic zdlouhavého a složitého. Koníčkovací šňůra by se nikdy neměla použít na chytání převržené lodi! Koníčkovací šňůru dobře nahradí i házečka, která má navíc tu výhodu, že s ní můžete účinně pomoct v nouzi i jiným.

Pokračovat bych mohl ještě dlouho, ale to by nám nestačil ani celý časopis. Pokud chcete k vodě přistoupit zodpovědně, naleznete spoustu praktických informací na vodáckých portálech www.Padler.cz a www.Raft.cz.

Užijte si krásné vodácké léto!

Děti vždy ocení zastávku na písečné pláži. Oříšek je dostat je potom zase do lodě. / F: Petr Snížek
Děti vždy ocení zastávku na písečné pláži. Oříšek je dostat je potom zase do lodě. / F: Petr Snížek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: