Na jednu stranu základní vybavení jakékoli akce, na stranu druhou závaží, které použijeme jen málo kdy. V momentě, kdy se rozhodnete lékárničku s sebou nevzít, vězte, že ji určitě budete potřebovat. S lékárničkou je to podobné jako s pojištěním – máme ho, ale doufáme, že jej nikdy nebudeme potřebovat.
Zodpovědný přístup k plánování akcí zahrnuje také vybavenou lékárničku, která by měla splňovat několik obecných pravidel a její vybavení by mělo odpovídat konkrétní akci.
Pojďme se mrknout na lékárničky obecně. Ve chvíli, kdy se smíříte se zátěží v lodi/zavazadle, je dobré popřemýšlet, jakou lékárničku zvolit.
Materiál
Vzhledem k předpokládanému využití na vodě je zcela zásadní, aby lékárnička byla voděodolná, obyčejné látkové obaly jsou pro expediční vodácké lékárničky nevhodné. V současné době najedete na trhu lékárničky v malých nepromokavých loďáčcích nebo plastových kufrech. Stejně dobře poslouží zacvakávací plastová krabička na jídlo.
Vzhled
Vždy by mělo být na první pohled jasné, že se jedná o lékárničku. Obaly určené pro lékárničky jsou vždy označeny výrazným křížem na červeném pozadí. Pokud se rozhodnete pro vytvoření vlastní lékárničky v improvizovaném obalu (plastový kufr nebo krabička na jídlo), vždy ji označte – ideálně bílým křížem na červeném nebo zeleném pozadí. Může se stát, že bude v lodi/zavazadle lékárničku hledat někdo jiný, ve chvíli, kdy vytáhne neoznačenou krabičku, může ji zahodit a dál hledat známý symbol.
Velikost
Velikost lékárničky se odvíjí od množství vybavení, které s sebou berete. Je možné, že na jednu akci vyrazíte s více lékárničkami. S malou „jednodenní“, kterou budete brát na řeku, a velkou „doplňovací“, která bude zůstávat v autě a ze které budete případně doplňovat materiál do menší lékárny. Zároveň velká lékárna umožní řešení komplikovanějších situací, které snesly odklad během dne. Velikost lékárničky byste měli plánovat podle těchto parametrů: délka akce (putování nebo jednodenní výlety), prostředí a dostupnost pomoci, velikost a zkušenosti skupiny.
Dalším faktorem, který ovlivňuje velikost lékárničky, je skupina a vaše role v ní. Pokud jste v roli guida, průvodce nebo vedoucího skupiny, je na vás, abyste počítali s nepřipraveností skupiny a měli dostatek vybavení pro ošetření více osob. Jako průvodce můžete mít připraveno více menších lékárniček, které rozdáte mezi účastníky skupiny.
Pokud se pohybujete ve větší skupině, měl by mít každý účastník svou vlastní osobní lékárničku se svými pravidelnými léky a se základními potřebami pro ošetření drobných poranění. Společná velká lékárna pak obsahuje potřeby pro ošetření závažnějších poranění a řešení komplikovaných zdravotnických událostí.
Organizace lékárničky
Preferujte lékárničky s přihrádkami, poutky, pouzdry a kapsičkami před jedním prostorem, do kterého nacpete veškeré vybavení. Lékárničky obvykle vytahujeme ve více či méně stresujících situacích, není nic horšího, než když v takový moment otevřete lékárničku na břehu řeky a celý obsah se rozsype mezi kameny, do písku, v horším případě mizí ve vodě. Organizovaná lékárnička je přehledná a hlavně minimalizujete ztrátu vybavení při neopatrné manipulaci.
Dita Podhadská pro nás napsala i další články z prostředí první pomoci a zdravovědy, které využijete jak ve vodáckém prostředí, tak mimo něj. Přečtěte si je všechny:
Vodácká, outdoorová nebo cestovní lékárnička – obsah, vybavení a vhodné obaly (právě čtete)
Podchlazení a jeho řešení v terénu
Zánět ucha – někdy též kajakářské, surfařské nebo plavecké ucho. Vznik, léčba a prevence.
Jak řešit vykloubené / vyhozené rameno
Poranění končetin na vodě i mimo ni
Záchrana tonoucího — je dobré být připraven!
Vybavená vs. sestavená
Dlouhé diskuse se vedou nad již předpřipravenými/naplněnými lékárničkami od výrobce a lékárničkami sestavenými na míru. Přestože jsou na trhu poměrně dobré již naplněné lékárničky, vždy se budu stavět na stranu lékárniček personalizovaných – sestavených na míru konkrétnímu člověku/akci. Sestavená lékárnička je super univerzální, ale díky své univerzálnosti také mnohdy nepoužitelná. Cena sestavené lékárničky, kterou nabízí kdejaký outdoorový obchod, bude určitě nižší než cena lékárničky, kterou si budete sestavovat sami. Bohužel toto také mnohdy vypovídá o kvalitě materiálu, kterým je lékárnička vybavena. Nemusíme se zabývat jen outdoorovými lékárničkami – zkoušeli jste někdy něco ustřihnout nůžkami z autolékárničky? Zkuste to. Je to zajímavý zážitek.
Nevýhodou předpřipravené lékárničky je také vybavení, které neznáte, neumíte správně používat a případně jej jen velmi těžko znovu seženete. Máte-li v lékárničce kapsičku na jeden konkrétní výrobek, který se nedá znovu samostatně sehnat, máte problém v momentě, kdy vám daný výrobek dojde.
Vybavení lékárničky
Lékárnička by vždy měla být vybavena jen materiálem/léky, které znáte, víte jakým způsobem je používat, máte je v praxi vyzkoušené. Pokud jde o materiál, je nutné se s ním naučit pracovat v klidu, mimo ostrou akci. V případě léků byste měli mít u sebe jen léky, které znáte, znáte jejich indikaci i nežádoucí účinky. Tyto léky byste měli mít jen a pouze pro svou vlastní potřebu. Nejste-li lékař, nejste oprávněni rozdávat léky ostatním účastníkům. Společně s léky vždy přibalte do lékárničky také příbalové letáky – obsahují všechny důležité údaje o léku.
Při balení léků je možné, že budete zmenšovat balení, ustřihnete část platíčka. Nikdy byste neměli ustřihnout informaci o expiraci léku. Pokud se chystáte brát s sebou pouze blistery s léky bez krabičky, pak je podlepte izolepou nebo papírovou páskou. Předejdete nepříjemnému rozsypání léků v lékárničce.
Dalším velmi užitečným pomocníkem jsou zip-lock sáčky – poslouží k umístění léků, několika párů rukavic a dalších drobností, které nechcete mít rozházené po lékárničce.
Základní vybavení lékárničky
Zdravotnický materiál:
- latexové rukavice (min 5 párů)
- ostré nůžky
- sterilní jehla 2 ks (čištění rány, propíchnutí puchýře)
- pinzeta (čištění rány, odstranění klíštěte)
- stříkačka (stačí 10 ml – vytvoření proudu vody při ošetření rány)
- izotermická folie 2 ks (1 ks by měl být povinnou výbavou každého účastníka, druhý pak v lékárničce)
- elastické obinadlo šíře 10–12 cm
- desinfekce (Betadine – jódová a velmi účinná, případně Jodisol – vyrábí se v malé lahvičce)
- gázové čtverce (čištění rány, min 10 ks)
- mastný tyl (různí výrobci – krytí vyčištěné rány)
- náplast z netkané textilie (např. Omnifix – krytí ran, velmi dobře drží)
- perforovaná náplast v cívce
- gáza s hemostatiky – řešení závažného krvácení, např. Celox
- polštářková náplast nebo hydrogelové náplasti (ošetření puchýřů)
- hotový obvaz (minimálně 2 ks)
- tvarovatelná dlaha (např. Sam splint)
- trojcípý šátek
- teploměr
- prezervativ – využitelný jako voděodolné krytí rány
Léky:
- antihistaminika – alergie, např. Analergin, Zyrtec…
- kapky do očí – výplach oka při poranění cizím tělesem
- zažívací potíže – řazeno postupně dle použití, živočišné uhlí/Smecta – Endiaron – Imodium
- léky na kašel – vykašlávání (sirupy) podávat během dne, např. ACC
- tlumení kašle – podávat na noc, např. Stoptussin
- nachlazení/rýma – kapky do nosu, užívat maximálně týden
- analgetika – Ibalgin, Paralen, Acylpyrin
- gel na poraněné/namožené svaly/klouby: Dolgit, Ibuhepa mast
- urychlení léčby ran – Flamigel, kalciová mast
- tekutý obvaz – průhledný, např. Akutol – používat jen v nejnutnějších případech, vždy je lepší nechat ránu v klidu hojit, není-li to na vodě možné, zvažte využití tekutého obvazu
- pro delší expedice mimo civilizaci zvažte předepsání širokospektrálních antibiotik – váš ošetřující lékař vám je může předepsat, pokud budou jen pro vaši potřebu
Při rozdělování materiálu do samostatných lékárniček preferujte univerzální lékárničky, nikoli specializované. Vždy je lepší mít v každé lékárničce část léků a část zdravotnického vybavení. Pokud byste přišli o specializovanou lékárničku, např. s kompletním zdravotnickým vybavením, dostali byste se do velkých potíží.
Vzhledem k prostředí, ve kterém se na vodě pohybujete, zvažte přibalení následujícího vybavení:
- nouzové světlo – signální světlo vydrží svítit několik hodin, dokáže nahradit čelovku
- náhradní telefon s vyměnitelnou baterií – ideální jsou starší typy „hloupých“ telefonů
- lano, cca 20 m – využijete pro nouzový transport, ale lze využít i házečku
Součástí každé lékárničky by měla být kartička s nouzovými kontakty v dané zemi (telefonní číslo na záchrannou službu, horskou službu, pojišťovnu, případně základny/chaty v okolí).
Pokud se chystáte na delší/náročnější expedici nebo vodáckou akci, doporučuji vybavení lékárničky konzultovat a ráda s tím pomohu ( di*********@gm***.com ).