HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Na Soče, nejpopulárnější slovinské řece, hrozí enormní zdražení splavenek

Na Soče, nejpopulárnější slovinské řece, hrozí enormní zdražení splavenek

V uplynulém týdnu se na sociálních sítích začala šířit italská petice proti zdražování poplatků na řece Soče, která je velmi populární i mezi českými vodáky. Požádali jsme proto Matěje Sottnera, který je v Bovci i na Soče jako doma, o podrobněšjí vysvětlení situace.Starostové obcí Tolmin, Kobarid a Bovec připravili novelu vyhlášky upravující pravidla na Soče, která počítají s extrémním zdražením splouvání této populární alpské řeky. Denní permit na kajak by měl stát 15 Eur namísto dosavadních 3 Eur. Sezónní splavenky pak chtějí zdražit z 30 Eur na 200 Eur. Nehorázné zvýšení cen se má samozřejmě dotknout i všech ostatních plavidel, ale to asi veřejnost nepobouří tolik. Kupříkladu pro naší agenturu to ale má znamenat nárůst z dosavadních 2500 Eur na sezónu na 7500 nebo až dokonce 10 000 Eur.

Celé to ale nedává smysl, protože ty poplatky mají sloužit k úpravě parkovišť, přístupových a odstupových cest, převlékáren a záchodů, jenže doposud se nikdy všechny vybrané prostředky do těchto věcí neinvestovaly všechny. Každý rok něco zbylo a to si obce rozebraly a lepily s tím díry svých rozpočtů. Například Bovec z vybranýh peněz dotuje provoz lanovky na Kanin, která je prodělečná a kajakáři sem kvůli ní nejezdí. Dalším paradoxem je, že toto není jediný nárůst poplatků obci, protože s letoškem zásadně narostla i turistická taxa. U kempu z 0,63 na 1,5 Eur (z toho zůstane obci 1,2 Eur) a u apartmánů z 1,26 na 2 Eur (pro obec zůstane 1,5 Eur). Italové už proti nárůstu poplatků za Soču podepisují petici. Připojte se k signatářům i vy, prosím.

Děkuju

Matěj Sottner

alpicenter.cz


27.01.2019, Petr Snížek


Diskuse


Kocourek Miroslav
Kocourek Miroslav

nesouhlasim se zdrazovanim poplatků za spluti Soči

28. 01. 2019, 04:36:03
Pavel
Pavel

A nějaký důvod proč nesouhlasíš ?

28. 01. 2019, 19:20:28

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ