Napříč Prahou – přes tři jezy

Napříč Prahou – přes tři jezy

Junák – český skaut srdečně zve na další ročník oblíbené vodácké akce Napříč Prahou – přes tři jezy, která se jako již tradičně uskuteční na svátek sv. Václava, ve čtvrtek 28. září.


Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tradičního závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez prověří již tradičně 28. září 2023 vodácké schopnosti skautů i veřejnosti.

Staroměstský jez, foto: Michal Turek

Trasa překonávající tři vorové propusti je dlouhá 6,5 kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky začínají na Císařské louce a plavbu končí na ostrově Štvanice. Jako první startuje několik kategorií závodu, v němž soutěží jak děti v kategorii vlčata a žabičky (8 až 10 let), tak starší skauti a skautky. Velká část z nich závodí na typických skautských pramicích P550, se kterými je možné i plachtit, což je mezi plavidly unikátní.

Foto: Petr Váňa

Historie akce sahá do roku 1939, původně šlo pouze o závod vodních skautů a od roku 2009 jsou jezy v kategorii volné splutí otevřeny i veřejnosti. Po skautském závodě následuje volné splutí určené pro zájemce z řad široké veřejnosti. Trasu je možné absolvovat na kánoích, kajacích nebo i paddleboardech.

„Přípravě akce se věnuje tým pěti až desíti lidí prakticky po celý jeden rok. Na místě nám pak pomáhá na sto dobrovolníků z řad skautů, skautek nebo i rodičů malých závodníků,” dodává Jan Fischer ze střediska Dvojka Praha, které závod pořádá.

Napříč Prahou - přes tři jezy. Autor: Alena Wehle

Volné splutí

Startuje se u Stadionu vodních sportů na Císařské louce, registrace účastníků proběhne od 9:30 do 11:15 v kempu Caravan Park. V 11:05 startuje první vlna volného splutí. Průjezd propustmi je povolen pouze lodím se startovními čísly nebo registračními nálepkami. Poplatek za volné splutí činí 50 Kč při platbě na účet nebo 70 Kč při platbě v hotovosti na výdejních místech (viz propozice na webu) i v den akce na Registraci splutí.

Posádky neoznačených lodí se vystavují postihu Říčního oddílu Policie ČR. Posádky všech lodí jsou povinny řídit se pokyny pořadatelů, nesmějí zůstávat ani čekat v prostoru pod propustmi (především mezi Staroměstským jezem a Karlovým mostem) – komplikuje to záchranu. Poslední vlna startuje v 11:45, po ní pak vyplouvá zavírací loď s vlajkou.

Více informací doporučujeme nastudovat na stránkách pořadatele.

Napříč Prahou - přes tři jezy

Povinná výbava pro všechna plavidla: Loď opatřená záchytnými oky z pevného materiálu (kov/lano) umožňující snadné připojení karabiny v případě záchrany, vyvazovací lano průměru min. 8 mm a délky min. 5 m připevněné k přídi lodi, loď zajištěná proti potopení, vylévačka nebo houba. Dále certifikovaná plovací vesta, pevné boty,mimo to pro kánoe, kajaky a paddleboardy také helma (včetně lodí ve volném splutí). Helmy jsou doporučeny pro všechny účastníky.

Napříč Prahou - přes tři jezy. Autor: Jakub Pavelka

Závod

Pokyny pro závodníky

Startovné: 350 Kč za loď, vyjma kategorie Megaboardy a Dračí paddleboardy, kde je startovné 900 Kč. Platí se při přihlášení na účet do 21. 9. 2023, platby v hotovosti se nepřijímají.

Přihlášky: Přihlašování je možné přes webový formulář od 7. 9. do 21. 9. 2023. Upravovat podané přihlášky na webu je možné do 28. 9. 2023 8:30. Startovní čísla budou vydávána na základě přiděleného kódu u startu od 8:00 do 9:00.

Napříč Prahou - přes tři jezy. Autor: Káča Hejduková

Start: Probíhá po kategoriích (při sloučení kategorií do jedné vlny v několika řadách). Pořadatelé si vyhrazují právo sloučit start několika kategorií. Z organizačních a bezpečnostních důvodů může být stanoven start intervalový nebo i jiný. Způsob startu bude oznámen při zahájení závodu.

Více informací o závodu naleznete na stránkách pořadatele v oficiálních propozicích.

Vodácká tábořiště DRONTE - Kynšperk nad Ohří, Sokolov, Loket

Rádi byste se zúčastnili splutí Vltavy v rámci akce Napříč Prahou – přes tři jezy, ale nemáte potřebné vybavení? Nechte to na nás. Při vypouštění přehrad, společných splutích, odemykáních a zamykáních řek organizujeme půjčování lodí i veškerého vodáckého vybavení. Půjčujeme otevřené i zavřené kánoe, kajaky, nafukovací lodě i rafty včetně pádel a vest. Vybavení dovezeme na start a opět vyzvedneme v cíli. Vše objednáte na našich webových stránkách, emailu [email protected] nebo na telefonu 
728 102 594.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: