Napříč Prahou – Přes tři jezy

Napříč Prahou – Přes tři jezy

Junák – český skaut srdečně zve na další ročník oblíbené vodácké akce Napříč Prahou – přes tři jezy, která se jako již tradičně uskuteční na svátek sv. Václava, 28. září. Pokud se na poslední chvíli nezmění epidemiologická opatření, bude i volné splutí. Online registrace je otevřena do 21.9., tak neváhejte!


Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tradiční závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez prověří již tradičně 28. září 2021 vodácké schopnosti skautů i veřejnosti.

Staroměstský jez, foto: Michal Turek

Trasa překonávající tři vorové propusti je dlouhá 6,5 kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky začínají na Císařské louce a plavbu končí na ostrově Štvanice. Jako první startuje několik kategorií závodu, v němž soutěží jak děti v kategorii vlčata a žabičky (8 až 10 let), tak starší skauti a skautky. Velká část z nich závodí na typických skautských pramicích P550, se kterými je možné i plachtit, což je mezi plavidly unikátní.

Foto: Petr Váňa

Historie akce sahá do roku 1939, původně šlo pouze o závod vodních skautů a od roku 2009 jsou jezy v kategorii volné splutí otevřeny i veřejnosti. Po skautském závodě následuje volné splutí určené pro zájemce z řad široké veřejnosti. Trasu je možné absolvovat na kánoích, kajacích nebo i paddleboardech.

„Přípravě akce se věnuje tým pěti až desíti lidí prakticky po celý jeden rok. Na místě nám pak pomáhá na sto dobrovolníků z řad skautů, skautek nebo i rodičů malých závodníků,” dodává Jan Fischer ze střediska Dvojka Praha, které závod pořádá.

Lovení pramice u Karlova Mostu, foto: Petr Kalousek

Volné splutí

Startuje se u Stadionu vodních sportů na Císařské louce, registrace účastníků proběhne od 9:30 do 11:15 v kempu Caravan Park. V 11:05 startuje první vlna volného splutí. Průjezd propustmi je povolen pouze lodím se startovními čísly nebo registračními nálepkami. Poplatek za volné splutí činí 50 Kč při registraci online do 21.9. 2021. V hotovosti je poplatek 70 Kč na výdejových místech (viz aktuality na webu) i v den akce na Registraci splutí. 

Karlův Most. Foto: Petr Váňa

Posádky neoznačených lodí se vystavují postihu Říčního oddílu Policie ČR. Posádky všech lodí jsou povinny řídit se pokyny pořadatelů, nesmějí zůstávat ani čekat v prostoru pod propustmi (především mezi Staroměstským jezem a Karlovým mostem) – komplikuje to záchranu. Poslední vlna startuje v 11:45, po ní pak vyplouvá zavírací loď s vlajkou. Více informací doporučujeme nastudovat na stránkách pořadatele.

Foto: Michal Turek

Povinná výbava pro všechna plavidla: Loď opatřená záchytnými oky z pevného materiálu (kov/lano) umožňující snadné připojení karabiny v případě záchrany, vyvazovací lano průměru min. 8 mm a délky min. 5 m připevněné k přídi lodi, loď zajištěná proti potopení, vylévačka nebo houba. Dále certifikovaná plovací vesta, pevné boty,mimo to pro kánoe, kajaky a paddleboardy také helma (včetně lodí ve volném splutí). Helmy jsou doporučeny pro všechny účastníky.

Vodácká tábořiště DRONTE - Kynšperk nad Ohří, Sokolov, Loket

Rádi byste se zúčastnili splutí Vltavy v rámci akce Napříč Prahou – přes tři jezy, ale nemáte potřebné vybavení? Nechte to na nás. Při vypouštění přehrad, společných splutích, odemykáních a zamykáních řek organizujeme půjčování lodí i veškerého vodáckého vybavení. Půjčujeme otevřené i zavřené kánoe, kajaky, nafukovací lodě i rafty včetně pádel a vest. Vybavení dovezeme na start a opět vyzvedneme v cíli. Vše objednáte na našich webových stránkách, emailu pujcovna@dronte.cz nebo na telefonu 
602 825 869.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: