Paddle Expo 2014 – české firmy

Paddle Expo 2014 – české firmy

Už se stalo zvykem, že veškeří výrobci vodáckého vybavení se začátkem října sjíždějí do Norimberka, kde prezentují svoje novinky na nadcházející sezónu, a nejinak tomu bylo i v letošním roce. Samozřejmě nesměli chybět reportéři HYDRA, kteří se pro vás opět snažili vyšťourat to nejzajímavější, co bylo na Paddle Expo prezentováno.

Na úvod bych rád předeslal, že ihned po příjezdu do areálu výstavy jsme byli poměrně v šoku, jak se celá tradeshow od loňského roku opět zmenšila. Těžko říci, zda je to nedostatkem peněz či nezájmem firem se prezentovat před zbytkem světa. Nebo snad hraje svojí roli stále větší účast čínských firem, které se již dříve snažily o kopírování výrobků? Těžko říci, každopádně naše prvotní dojmy byly, že se na výstavě téměř nic neděje a je tu i jaksi málo firem. Nakonec se ukázalo, že firem je dostatek, akorát se všechny krčí na malém prostoru nezbytně nutném pro prezentaci novinek a okázale velké stánky (až na pár výjimek jako obvykle) jsou minulostí. Bohužel se ale ukázalo, že firmy nemají zdaleka tolik inovací jako v dřívějších letech. Nakonec to ale nebylo tak strašné a přece jenom jsme pro vás nějaké ty novinky vyšťourali. Pojďme se, jako už tradičně, podívat nejprve na české zástupce.

Gumotex
Tradičně největší expozici představil Gumotex, jehož stánku vévodil zbrusu nový kajak Framura (byl představen již na veletrhu OutDoor v červenci tohoto roku), který doplňuje řadu nafukovacích kajaků této firmy. Kajak je určen na moře a jezera, ale obstojí i na lehčích řekách do obtížnosti WW I. Díky délce 410 cm je loď nejrychlejší z celé flotily kajaků Gumotex a pod neodnímatelnou palubu, klasicky vyztuženou kovovými rozpěrami bortů, lze naložit velké množství bagáže na dlouhé výpravy (nosnost lodi je 180 kg). Paluba je opatřena podélnými zipy, které usnadňují přístup do nákladových prostor, ale po zapnutí také zajišťují nepromokavost paluby. Nechybí ani vylévací otvor uzavíratelný malou „kartičkou“, který se již osvědčil u Seawavu.

Kajak Gumotex FramuraGumotex Framura rozepnutá palubaGumotex Framura kokpitGumotex Manta

Z menších novinek ještě zmiňme nafukovací plovák Manta, který je určen zejména k rekreačním účelům a na hrátky při letním koupání ať už u našich rybníků či u moře. Dokonce se na něm prý dá i surfovat vleže. K ovládání plováku slouží úchyty pro ruce v přední části, plováku se za ně držíte a ovládáte jej tělem, či vybrání v zadní části, které umožňuje mít nohy ve vodě a řídit také pomocí nich. Pro zvětšení bezpečnosti je součástí plováku i bezpečnostní nafukovací komora, která zajišťuje, že se pod vámi Manta v případě poškození nepotopí.

HiKO sport
U HiKO sportu byla bezesporu největší novinkou nová vesta na divokou vodu pojmenovaná Guardian. Stále se jedná o „prototyp“, který už se ale testuje v ostrém provozu a v podstatě zbývá doladit jen poslední drobné detaily. Tedy podoba vesty je už dalo by se říci finální. Na první pohled zaujme přední kapsa, která je dělaná na několik částí a velmi prostorná. Na přední části velké kapsy je našitý držák na nůž, je zde dostupně uchycená píšťalka a také menší neoprenová kapsa tvarem přímo vybízející k umístění mobilního telefonu nebo nějakých sladkostí. Hlavní velká kapsa je dobře přístupná a lze ji doširoka otevřít. Uvnitř je mnoho prostoru, síťovaná kapsička a několik gumových oček pro lepší organizaci materiálu. Další zajímavostí je boční panel vesty, který se při zapínání zasouvá do předem připravených tunýlků na předním dílu vesty. Po zapnutí vás tak pěna dokonale obejme a vestu máte opravdu okolo celého těla. Zejména boční díly, které jsou také pěnové, zajistí, že budou žebra a dalších choulostivé části trupu dobře kryty. Stahování na boku je řešeno třemi popruhy, tedy je dostatečné, aby vesta skvěle padla. Další zajímavostí jsou pružná ramena, která po dotažení příjemně přilnou k tělu. Ve standardní výbavě vesty je také zadní kapsa na camelbag vyrobená z neoprenu. Doufáme, že Guardian bude brzy dokončen a dostane se nám do ruky k pořádnému testu. Na první pohled vypadá vydařeně.

Vesta HiKO GuardianHiKO Guardian - zasouvání boční pěnyHiko Guardian - přední kapsa

Další větší novinkou je seakajakářská a touringová bunda Odysea, na které se vývojově podílel i expediční seakajakář Petr Major (mimo jiné ji testoval a vyvíjel při své výpravě 180 Day Trips). Hlavními doménami bundy jsou tvarovaná kapuce, která kryje velkou část hlavy i obličeje, ale zároveň nebrání perifernímu vidění (pokud s ní umíte správně pracovat) a dvojitý pas, který spolehlivě ochrání kokpit vašeho kajaku před pronikáním vody okolo špricdeky.

Bunda HiKO Odysea

Jak jsme ale zvyklí nezůstalo u HiKA jen u dvou novinek. Dále tu čekaly nové modely suchých obleků vycházející z již osvědčeného obleku Quatro. Nyní přibyl oblek Odin, který bude k dostání i v seakajakářské verzi s kapucí a potom oblek Calypso, který je určen pro pádlující dívky a ženy. Tomu je přizpůsoben například umístěním zipu přes zadek. Do obleku se díky tomu dobře obléká a zároveň stačí tento jediný zip k vykonávání potřeb. U obou obleků byl představen i nový materiál 4O2, který je 4 vrstvý a měl by dobře dýchat.

HiKO Symbio

Další zajímavou novinkou je neoprenové oblečení Symbio, které je ušito z několika dílů tenkého neoprenu a v místech, kde by mohl neopren vadit (v podpaží, na bocích, …) je použita lycra, která mnohem více pruží a tedy i méně omezuje v pohybu a nedře tolik jako tužší neopren. Pro horké letní dny bude toto prádlo vynikající místo bundy. Z kolekce prádla potom HiKO představuje ještě řadu triček Plush Shade. Jedná se tenčí syntetická trika z kolekce rashguard, která jsou na vnitřní straně jemně počesaná. Působí tak hřejivým dojmem a díky syntetickému složení i rychle schnou. Variantu tohoto trika s dlouhým rukávem pro vás recenzujeme do HYDRA 4/14.

HiKO Nimbus

Poslední z větších novinek je kolekce oblečení pojmenovaná Nimbus. Jedná se o bundy s kapucí a vesty, která jsou vyrobeny z flísu Tecnopile na povrchu zatřeného PU vrstvou. Bunda je tedy nepromokavá a hřejivá. Na vodě bude použitelná tak na SUP, ale okolo vody se bude hodit téměř na vše. I tuto bundu pro vás recenzujeme do HYDRA 4/14.

TNP
Na stánku TNP jsme si prohlédli novinku letošního roku, která už ale nějakou dobu brázdí vody a sice dětské tourinogvé pádlo Puffin (recenze viz. HYDRO 3/14) a potom novinku pro Paddle Expo, seakajakářské pádlo Nekton. Nekton je vyroben, pro TNP netradiční technologií, z karbonu a již na první pohled působí nádherně (jeho recenzi pro vás budeme mít v HYDRU 4/14). Zaujme zejména dvojité žebro na záběrové straně listu, které list, mimo to, že mu dává hezký vzhled, vyztužuje a umožňuje ho tak udělat příjemně tenký. Hmotnost 680 g u délky 210 cm asi není třeba komentovat, to je prostě skvělý údaj. Podle všeho bude pádlo zatím dostupné na užší žerdi o průměru 28 mm. Nápisy na pádle jsou reflexní, takže až budete vyrážet na noční výpravu, nikdo vás nepřehlédne. Cena pádla zatím není zcela jasná, ale bude určitě diametrálně odlišná od plastového sortimentu firmy.

TNP NektonTNP Nekton

VODÁK sport
Letos se nově mezi českými vystavovateli objevila také firma VODÁK sport se svým sortimentem vodáckých vest, vodotěsných pytlů všech druhů i velikostí a také házeček.

Pojďme začít vestami. Jako první nám byla představena dámská vesta Xw-VODÁK, která ještě projde laděním designu (zejména v přední části, kde jsou kapsy). Údajně přibudou neoprenové kapsy a barevné plochy, aby vesta nebyla příliš tmavá a měly by být použity i typicky dívčí barvy. Základními vlastnostmi vesty jsou úprava pro ženské partie, které u klasických pánských vest dost trpí, jednoduchá konstrukce bez složitých popruhů a zapínání na přední straně vesty. To však není umístěno na středu předního dílu vesty, ale mírně šikmo, aby bylo lépe dostupné.

Vesta Xw-VODÁK

Dále byla představena vesta X-VODÁK, což je vesta určená na extrémní divokou vodu, ale je dobře použitelná i na canyoning, protože ji lze použít zároveň jako sedák. Zajímavé je, že skrz celou vestu je veden jeden jediný popruh, který se vzájemně různě propojuje a tím pádem nehrozí, že by se někde vytrhl a z vesty vám uplaval. Mohou se samozřejmě povolit některé švy, ale díky délce popruhu je ještě dost dalších záchytných bodů, na kterých vás popruh udrží.

Vesta C-VODÁK fishing

Dalším představeným modelem byla vesta pro vodáky – rybáře C-VODÁK fishing. Vesta má prostorné kapsy na veškeré vodácké drobnosti a jedna z kapes je dokonce po otevření fixována jako improvizovaný stoleček, na kterém lze zpracovávat návnadu, navazovat háčky apod. Zajímavý detail. Vesta se vyrábí v zelené (nenápadné barvě), ale i v červené pro případy, že rybáři vyráží na moře nebo do jiných exponovaných podmínek, kde může nastat situace, že je bude potřeba snadno zahlédnout.

Házečky X-VODÁK

Z dalšího sortimentu byly zajímavostí na stánku házečky s označením X-VODÁK, které mají integrovanou kapsičku na karabinu. Náhradní karabina je umístěna na boku házečky v polstrované kapse. Pokud vás tedy házející pytlíkem s karabinou zasáhne, nebude to nijak bolestivé. Díky druhé karabině je pytlík těžší a tedy se lépe hází (a na větší vzdálenost), ale karabina nemá vliv na horší vlastnosti při plavání pytlíku, protože polstrování je z plovoucího materiálu, který vyrovná hmotnost karabiny. Karabina v kapsičce navíc není na volno, ale je připevněna k vnitřnímu lanu, které je uvnitř opatřeno speciálním systémem uzlů, aby nebylo potřeba používat druhé lano či napojení.

VODÁK sport se na stánku také chlubil tím, že je distributorem kajaků Jackson pro Českou republiku a řadu zemí východní Evropy.

Kick The Waves
Mezi českými nováčky jsme na Paddle Expo také navštívili firmu Kick the Waves, která se specializuje na závodní lodě. Na stánku byla vystavena maratonská kánoe, kterou už ale většina českých vodáků dlouho zná, a jako novinka byl představen seakajak Bora, který je dostupný ve dvou verzích, klasické a vyztužené (s nějakým tím materiálem navíc) určené pro expediční pádlování, při kterém loď dostává hodně zabrat.

Kick the Waves seakajak Bora

DELSYK design
Mike Neckář měl jako součást stánku HiKO svoji skromnou expozici kajaků Delsyk, kde žádné novinky nepřibyly. Zajímavé ale je, že Mike vyrábí kajaky pro značku Waka kayaks (Waka lodě jsou tedy „Czech made“), konkrétně kajak Tuna, který byl také vystaven a sám výrobce nám prozradil, že se brzy můžeme těšit na menší verzi Tuny. Zatím je prý ve fázi hrubého modelu a nemá ani jméno a tak na výstavě zatím raději nebyla k vidění. Necháme se tedy překvapit.

Stánek DELSYK design

K – Gear
Petr Kolomý letos opět nepřivezl nic velkého, nicméně si opět celý rok lámal hlavu a vymyslel drobnou vychytávku, kterou prezentoval jako hlavní novinku ze své dílny. Jedná se o malý „háček“ Anchor clip sloužící k uchycení čehokoliv skrz gumičky na paluby surfů, paddleboardů a dalších podobných plavidel. Gumička se jednoduše provlékne skrz leash plug, lterý se standardně montuje do palub, zafixujese háčkem a je hotovo. Základními výhodami oproti klasicky používaným plastovým karabinkám je lepší splynutí s palubou, tedy, že úchyt tolik nevyčnívá z leash plugu a potom větší využití vytyčeného prostoru. Díky velikosti clipu se totiž dá do stejného prostoru uchytit výrazně větší síťka na uchycení vybavení (viz. foto).

Anchor clipPorovnání plochy síťky bez a s Anchor clip

Profiplast
Výčet našich výrobců uzavírá firma Profiplast, která po loňské obměně mnoha modelů pádel a představení celé nové řady letos trochu stagnovala a tak představila jen drobnější novinku v podobě stavitelné žerdě pro SUP pádla. Jednoduchý systém umožňuje nastavit si délku po intervalech několika centimetrů a musíme přiznat, že, oproti řadě konkurenčních pádel s podobným řešením, opravdu drží (neviklá se).

Stavitelná žerď pro SUP pádla

A to je z české sekce Paddle Expa 2014 vše. Reportáže ze zahraničních firem si můžete přečíst v článcích:
Paddle Expo – zahraniční výrobci (1. část)
Paddle Expo – zahraniční výrobci (2. část).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: