Paddle Expo – zahraniční výrobci (2. část)

Paddle Expo – zahraniční výrobci (2. část)

Dnes si společně představíme druhou polovinu novinek od zahraničních výrobců, kteří se prezentovali na Paddle Expo 2014. A pokud si myslíte, že tímhle končíme, budete na omylu. Chystáme ještě další dvě reportáže. Nechte se překvapit a těšte se.

Perception kayaks
U Perception se letos také příliš inovacemi nezabývali a tak jediné co bylo nové je jezerní kajáček Prodigy XS, tedy pro malé vodáky. Trochu se změnily barvy, ale jinak jsme neobjevili nic, co by stálo za řeč.

Perception Prodigy XS

Prijon
Po loňské absenci se letos na Paddle Expo opět objevily lodě Prijon. Z novinek se nekonalo nic převratného, takže k vidění byl pouze model nově vznikající lodě Curve v menší velikosti. Zajímavostí ale je, že se u Prijonu rozhodli vyrábět touringové lodě v různých výbavách dle přání zákazníka. V základu dostanete holou loď pouze se sedačkou a madly. Základní volitelné typy výbavy potom jsou: Tour Package, zahrnující zadní komoru s vodotěsným krytem, gumičky k uchycení materiálu na přední palubě a pěnový plovák proti potopení umístěný ve špici; nebo si můžete přát Comfort Package zahrnující pěnovou výbavu sedačky (podsedák, zádovou opěrku a stehenní opěrky) a přípravu pro kormidlo; nebo si objednáte Complete Version, která obsahuje oba výše zmíněné typy výbavy.

Model menšího kajaku Prijon CurveVolitelné výbavy lodí

Pyranha
U stánku Pyranhy jsme na inovace zvyklí každý rok a nezklamali jsme se ani letos. Největším lákadlem byl bezesporu sit on top Fusion určený zejména na divokou vodu (mimo jiné vyhrál ocenění Coolest Gear of the Show v kategorii kajak), ale dobře použitelný i na touringové ježdění na méně náročných terénech. Podle prvních videí, která na stánku Pyranhy běžela jde s Fusionem jezdit opravdu divoká voda a není problém eskymovat díky vnitřním popruhům simulujícím velmi dobře nahrazujícím stehenní opěrky, na které jsme zvyklí u klasických kajaků. Navíc jsme zjistili, že pro příští rok se prý chystá menší verze této lodi.

Další zajímavou novinkou byla loď 9R, kterou Pyranha vyvinula speciálně na závody typu Sickline a podobné. Parametrově loď přesně a těsně splňuje předepsané závodní limity. Cílem je tedy hlavně rychlost, skvělé vynořování a vše ostatní co závodníci potřebují. A tato snaha je z tvaru lodi dobře patrná. Pokud nebude R-devítka mít nějakou zásadní chybu, což lze jen těžko předpokládat, pak bude skutečnou závodní zbraní. Snad se nám brzy dostane k vyzkoušení.

Sit on top Pyranha FusionPyranha R9

Za zmínku ještě stojí, že u kajaku Burn (který byl loni inovován) přibyla velikost S a že u lodí Pyranha bude hlavní barvou příští sezony červená, nejvíce v kombinaci s šedou a bílou (všechny lodě budou vyráběny v kombinaci nějakých tří barev).

Pyranha Burn S

RED paddle CO
U všech paddleboardů RED bude pro příští sezonu společným rysem zúžená záď, což znamená zrychlení jízdy. Prkno 11‘ je zcela nové v repertoáru firmy a slibuje nebývalou rychlost na klidných vodách. Dalším novým počinem je model 9‘6“, který je díky svým vlastnostem určen zejména na těžkou divokou vodu – široké, stabilní, velký výtlak a tloušťka prkna, to jsou ty hlavní věci, která divokovodní paddleboardista ocení. Z menších novinek bychom ještě měli zmínit nové travel pádlo s duralovou stavitelnou žerdí, která se ale docela viklá ve spojce. Snad se tento detail ještě povede doladit. A samozřejmostí u všech prken je opět nový design palub pro rok 2015!

RED paddle 11'RED paddle 9'6Nové zádě prken REDPádlo RED TravelPaddleboard zevnitř

Restube
Zajímavou novinkou, kterou jsme na Paddle Expo objevili je samonafukovací plovák Restube určený zejména pro seakajakáře a turisty, kteří se vydávají na velké vodní plochy. Princip je podobný jako třeba u lavinových batohů. Po zatažení za provázek se z bombičky nafoukne „roura“, která plave na hladině a plavající ji tak může využít jako improvizovaný záchranný kruh. Díky ventilku je možné ji i zpětně dofukovat ústy, či podle potřeby upouštět. Samozřejmostí je několikanásobné použití za předpokladu, že máte náhradní bombičky. Restube se dodává v provedeních classic a sport, která se v podstatě liší pouze v provedení kapsičky, ve které jsou „tuby“ zabaleny. Kapsička classic je opatřena pouze suchým zipem, kdežto sport, má sofistikovanější zapínání na tenkou kovovou tyčku, která by měla zajistit, že se kapsička neotevře ani při nejtvrdším zacházení, jak by se mohlo u suchého zipu snadno stát.

Restube v nafouknutém stavuRestube zabalenýRestube - detail ventilu a napojení bombičky

Robson
Robson letos nepředstavoval novinky mezi pádly, ale vrhnul se na nové lodě. Mohli jsme obdivovat hned několik nových modelů, přičemž nejvíce zaujal kajak Trophy, který je určen pro závodní ježdění typu Dolomittenmann. Loď byla vyvinuta přesně pro tyto účely a představila se již na letošním „Dolomitu“ přičemž závodníci, kteří na ní jeli, brali první místa. Zdá se tedy, že klasické Mastery mají svého nástupce. Z menších novinek jsme u Robosnu ozkoušeli tzv. Helping Hand, což je systém umožňující vyrobit na konci pádla improvizovaný háček, kterým pák dosáhnete daleko do proudu např. pro plavající loď. Instalace je jednoduchá a zabere chvíli. Jednu „pomocnou ruku“ jsme dostali na vyzkoušení a brzy přineseme první dojmy z jejího použití.

Kajak Robson TrophyRobson Helping Hand

Dozvěděli jsme se také, že Robson bude mít pro Česko nové zastoupení, takže se snad brzy můžeme těšit na všechna pádla a lodě i u nás. Zatím je však tato informace nepotvrzena.

Seals spraydecks
U špricdek Seals, které jsou na našem trhu také k dostání, nás zaujalo hned několik zajímavých řešení. Prvním je lepená guma okolo špricky (namísto klasické přišívané), která u nás nemá zatím téměř žádné zastoupení, ačkoliv ve světě je hojně využívána už dlouhá léta. Zajímavým prvkem špricek je také přední strhávací oko, které je vedeno až za gumu a tedy ji při sundávání nebo strhávání špricky přirozeně svlékne z límce a guma má pak tendenci z límce lépe sklouznout. Na oku je navíc umístěna malá píšťalka, která může být v krizových situacích nápomocná. Zajímavá je pak rozsáhlá brožurka, ve které najdete snad všechny typy lodí, které se kdy vyráběly a k nim přiřazené velikosti špricdek Seals. Možná se to zdá jako trochu složité řešení, ale zase máte jistotu, že dostanete přesně tu velikost deklu, kterou pro svoji loď potřebujete.

Seals - detail lepené gumySeals - umístění trhacího oka

Sevylor
Něco o novinkách jsme se snažili zjistit i tohoto výrobce nafukovacích plavidel, který je v česku také k dostání, nicméně vše dopadlo tím, že veškeré představené novinky jsou určeny pro jiné trhy a tak je zde ani nezmiňujeme. Opravdoví zájemci si produkty Sevylor jistě z ciziny obstarají a nebo si musí vystačit se sortimentem určeným pro naši republiku.

Stánek Sevylor

Starboard
Pro neznalé upozorníme, že Starboard je výrobcem surfů a paddleboardů a nás samozřejmě zajímaly stále populárnější paddleboardy. U těch je asi nejzajímavější inovací (u všech typů prken), že je začali vyrábět s novými úchyty flosen. Po dlouhých letech váhání konečně u Starboardu přistoupili na standadní úchyty, díky kterým lze flosny libovolně měnit. Navíc, díky standardu, nyní k jejich paddleboardům přichytíte téměř jakékoliv běžně vyráběné flosny. Uchycení je jednoduché a flosna se zajišťuje jednoduše šroubkem.

Další zajímavostí byl surf Hybrid, který je vyrobený z pevného kompozitu, díky čemuž je velice lehký a v podstatě nezničitelný. Jak nám místní borci ukázali, můžete s ním házet o zem, skákat na něm a nestane se nic. To je oproti klasickým surfům velká změna.

Starboard úchyt flosnyStarboard úchyt flosny

A jako poslední bychom měli zmínit, že zde dotáhli do konce dlouho připravovanou dvojčinnou pumpu pro foukání paddleboardů.

Suchý oblek Typhoon

Typhoon
Typhoon představil nový suchý oblek určený pro seakajakáře se zapínáním na zadku, které, zdá se, v poslední době začíná u suchých obleků silně převažovat. Suchý oblek se oproti staršímu modelu chlubí odepínací kapucí, odnímatelným fleecem z kapes, aby se dal lépe vysoušet, či kapsami na stehnech, které nám ale přišly spíše nepraktické a nešikovně umístěné. Místo latexu u Typhoonu opět vsadili na dvojité neoprenové manžety, které jsou pro dlouhé pobyty v suchém obleku, které jsou u seakajakářů běžné, mnohem pohodlnější. U stánku se s námi vyskytl i Petr Major a hned Typhoonu poradil, co by měli ještě zlepšit, takže se za rok asi můžeme těšit na další nový suchý oblek dotažený k dokonalosti.

Venture kayaks
U této firmy specializující se na mořské a touringové lodě byl nachystán prototyp sit on topu Islay, který je primárně určen na moře. Zvláštností je, že loď bude přeměnitelná i na použití s plachtou. Tedy bude opatřena přídavným středovým kormidlem a stejně tak přídavným osazením pro plachty. Na ostrý provoz bychom byli velmi zvědaví.

U seakajaků se změnily detaily paluby, přibylo speciální „oko“, možná lépe říci uchycení, pro vlečení případného zachraňovaného na laně, které lze kdykoliv snadno odpojit v případě nutnosti a do ostré výroby byl dotažen loňsky prototyp kombinace skegu s kormidlem. Dno sit on topu Islay přestavitelného na plachetniciÚchyt pro vlečení na laně

Werner paddles
Pádla Werner patří k tomu nejlepšímu co lze na trhu dostat a tak patří k těm výrobcům, kteří příliš neinovují. Jedinou zajímavostí tak byla limitovaná série pádla Powerhouse v designu Demshitz. Tedy se speciálním potiskem a ve žluté barvě listu.

Limitovaná edice pádla PowerhouseLimitovaná edice pádla Powerhouse

YAK
Firma Yak loni pečlivě tajila prototyp připravované vesty, který ukrývala za sklem a nesměl se ani fotit a ten letos dotáhla do finální podoby. Vzniklo tak hned několik vest v různých stupních výbavy určených zejména na divokou vodu a přibyl k nim i jeden mořský speciál. Unikátní je na všech vestách zejména systém ramen, která se při naklánění pohybují s tělem. Toho bylo docíleno uchycením celého ramenního systému na pohyblivé popruhy uchycené na tělo vesty. Zdálo by se, že se jedná o nevýznamný detail a spíše šanci o inovaci za každou cenu, ale po oblečení vesty detail skutečně funguje a je velmi velmi příjemný. Další vychytávkou je zapínání vest, kdy si nejprve spojí oba díly suchým zipem, poté se k sobě dotáhnou přezkou na plochém popruhu a teprve potom pohodlně zapnete zip. Perfektní je i velký počet kapes, které se zdají být dobře přístupné (potvrdila by to až praxe) a i designově působí vesty opravdu povedeně. Ten rok čekání od loňského prototypu se skutečně vyplatil.

Vesta YAK na divokou vodu

Z menších novinek musíme u Yaku zmínit ještě nové bundy jak na divokou vodu tak i seakajak, které se vyrábějí ve třech možnostech výbavy, od TOP modelů až po jednoduše vybavené. U seakajakové bundy Glacier nás navíc zaujalo několikazipové zapínání okolo krku, které umožňuje velkou variabilitu nastavení či flís v kapsách, který by měl napomáhat k zahřátí promrzlých rukou.

Seakajakářská bunda Glacier - detail krku

První část této reportáže si přečtěte v článku Paddle Expo – zahraniční výrobci (1. část). Reportáž z novinek u českých výrobců je potom v článku Paddle Expo 2014 – české firmy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: