Paddle Expo – zahraniční výrobci (1. část)

Paddle Expo – zahraniční výrobci (1. část)

V minulé reportáži jsme si představili novinky českých výrobců na veletrhu Paddle Expo 2014 a dnes se společně pojďme podívat na novinky u firem ze zahraničí. Aby to bylo spravedlivé, představíme se firmy podle abecedy a do prvního dílu jich zahrnujeme přesně polovinu.

Astral
Špičkový výrobce vest se pro letošní rok zaměřil na vývoj bot, které nabízí teprve chvíli. Ke klasickým modelům tak přibyly vodácké botky Hiyak a Loyak (vysoká a nízká verze téže boty), které mají tenkou podrážku, díky které se pádler vejde do jakéhokoliv kajaku včetně malých rodeovek. A do repertoáru bot přibyly také modely tzv. casual bot určených pro městské chození a pohyb okolo vody.

Bota Astral HiyakBota Astral - kolekce casual

Dagger
Dagger letos trošku zklamal a jedinou novinkou, kterou se nám mohl pochlubit bylo, že bude lodě vyrábět i v ostré fialové barvě. Modely lodí zůstávají stejné jako v loňském roce. Že by se chystalo něco velkého na příští rok? A nebo už to tu dotáhli k dokonalosti a není třeba inovovat?

Nová barva lodí Dagger

EXO kayaks
U expozice firmy Exo se letos také objevila jedna novinka a sice kajak XT Creek. Jak už název napovídá, jedná se o přepracovaný riverrunner XT 300, který dostal výtlačnější palubu s ostřejšími rysy. Nejlépe asi napoví obrázek porovnání obou lodí. Nové je také sezení v kajaku. Exo upustilo do klasických ráčen a přešlo na systém utahování pomocí provázků, který používá například Jackson kayak.

EXO XT CreekEXO nové sezeníPorovnání XT Creek a XT 300

HF
U klasického záchranářského sortimentu výrobce HF letos přibyla jedna drobná novinka, nosný systém na lodě nazvaný Turtleback. Jedná se o jednoduchý a dobře sbalitelný systém, který ale při delší pochodech nebude moc pohodlný díky tenčím popruhům přes ramena. Potvrdit to však nemůžeme. Každopádně je dobré, že se po delší době začaly objevovat i novinky tohoto typu, protože právě v oblasti nošení lodí během expedic toho doposud k dispozici příliš nebylo, ačkoliv se tyto akce stávají stále populárnějšími.

Nosný systém Turtleback

Jackson kayak
U firmy Jackson kayak je při pohledu na jejich expozici ihned patrné, že se specializuje hlavně na rybářské kajaky, které stánku jasně dominovaly. My se ale nejprve podíváme na novinky ve světě divoké vody.

Inovovaný Jackson FUNTrojice nových lodí FUN, Zen a Karma RG

Inovace se opět dočkal playboat Fun. Jedná se již o čtvrtou generaci této oblíbené lodě a bude se vyrábět ve dvou velikostech. To nejzajímavější, co jsme mohli na lodi vidět, byl její kokpit, který se ale změnil i pro další divokovodní modely. Nově se vůbec nevrtá do skořepiny lodi a dokonce u Jacksona upustili i od výpustních šroubů na zádi lodi, aby skořepina nebyla nijak narušována a neměla slabá místa. Veškeré vybavení je tedy přichyceno dovnitř lodi ke středovému panelu, který je přilepen ke dnu speciálním lepidlem (údajně stejné používá firma Boeing při výrobě letadel), které komponenty chemicky „svaří“ a vše drží jako přibité. Funkčnost tohoto řešení v praxi zatím těžko ověřit.

Další divokovodní novinkou je inovace kajaku Zen, která reaguje na vlnu riverrunnerů. Vyrábět se bude ve třech velikostech a oproti předchozí verzi by měl být rychlejší a špice má větší rocker (prohnutí), které by mělo zajišťovat rychlé vynořování.

Specialitou v divokovodní části stánku byl potom kajak Karma RG, který je označen jako „mořská creekovka“. Z názvu asi odtušíte, že se jedná o loď určenou na moře, konkrétně do divokých příbřežních vod mezi útesy, kde se dá s lodí skvěle manévrovat a užívat si příboje. S lodí již vzniklo pár videí a dají se na ní dělat neuvěřitelné kousky. Loď lze ale dobře využít i na turistické ježdění po řekách.

A teď tedy pojďme na rybářskou sekci. Mimo inovací modelu Coosa HD, které přibyl kýl a loď se tak stala více jezerním kajakem, či novinky v podobě speciálního kajaku Kraken určeného na mořské rybaření zde byla představena pro české vodáky asi největší novinka a sice prototyp kajaku Zander 13, který se vyvíjel a vyráběl (a bude vyrábět) v Česku v dílně PAD Boards a na veletrhu budil veliký zájem. Zander 13 je unikátní hned v několika věcech. Tou nejdůležitější je asi to, že se jedná o nafukovací a tedy i skládací rybářský kajak, což v této kategorii zatím nemá obdoby. Pro rybáře z měst ideální řešení. Dalším unikátem je konstrukce lodi, protože celá paluba včetně bočních válců je vyrobena z jednoho kusu materiálu (běžně se válce přidávají spojem ke dnu lodi) a na plavidle je díky tomu co nejméně slepů a napojení materiálu. Po svém si PAD Boards udělali i držáky na pruty a další vybavení. Luxusní rybářská výbava, jako pohodlná a prostorná sedačka se stavitelným umístěním a další vychytávky samozřejmě nechybí. Podle všeho se zatím jedná o zajímavý počin (svědčí o tom i veliký zájem ostatních návštěvníků veletrhu) a doufejme, že tento český trhák, i když pod vlajkou Jackson kayak, bude brzy brázdit světové rybářské vody.

Prototyp Zander 13Zander 13 - detail uchycení držáku prutůZander 13 bude vybaven i kormidlem

Z menších inovací u rybářských lodí Jackson bychom ještě měli zmínit například vylepšené a pohodlnější sedačky Elite Seat 3, které jsou oproti dřívějšku odolnější (zejména proto, že rybáři nebývají žádní drobečkové) a navíc jsou vybaveny nafukovacím polstrováním, které si Jackson kayak nechává dodávat od renomované firmy Therm a Rest. Absolutní údiv potom vzbudila elektronická kotva Micro Anchor, což je tyč, které se pomocí motorku zapíchne do dna a vy můžete chytat z místa. U rybářských kajaků už chybí jen klimatizace a vyhřívané sedačky.

Sedačka Elite Seat 3Motor kotvy Micro Anchor

Kober paddel
U stánku s pádly Kober potkáváme týmového jezdce Jakuba „Kajmana“ Šedivého a tak se ho hned jdeme zeptat na místní novinky. Těch je hned několik. Jako první informaci se dozvídáme, že u pádel na divokou vodu doznaly změn klikové žerdi. Ty se dříve vyráběly technologií vyfukování a od letošního roku firma přechází k žerdím navíjeným. Údajně více vydrží a jsou přitom ještě o něco lehčí. Pocitově je žerď do ruky „hrubší“ co se povrchu týče a působí dojmem, že má větší průměr, což ale výrobce nepotvrdil.

Pádla Scorpion (nahoře) a Zombie

Samotná pádla doznala změny u modelů Zombie, kde je do listů nově přidávám po okrajích Dynel, osvědčený už u mnoha jiných značek a také u vyššího modelu Koberu, pojmenovaného Scorpion, který je pro příští sezonu také inovován. Vnitřek listu je u Scorpiona vyplněn tužší pěnou, která se lépe spojuje s karbonovým povrchem. Listy jsou díky tomu výdržnější a tenčí. Dynel po obvodu listu je v tomto případě samozřejmostí již dlouho. Z nižších modelů pádel potom zaujal Wawer, který má část listu také vyplněnou pěnou, díky čemuž příjemně plave a pádlování potom tolik neunavuje.

Kober Waver

Hodně zajímavé je, že všechny modely Koberu mají stejný tvar listu, tedy ten nejosvědčenější, který za léta dlouhého vývoje vznikl a liší se pouze v materiálových variantách. Na Paddle Expu se šuškalo, že by se pádla Kober mohla začít prodávat i v ČR, tak uvidíme. Pokud se tak stane, určitě je budeme chtít otestovat.

Kokatat
Značku Kokatat, která proslula výrobou bezkonkurenčních suchých obleků asi není třeba představovat. Na svém stánku nás však Kokatat šokoval. Po několika letech vývoje přichází s hodně převratnou novinkou a zodpovědně lze říci, že asi i jednou z nejpřevratnějších, které byly doposud na letošním Paddle Expu vidět – suchý oblek, který lze rozdělit na dvě části, tedy kalhoty a bundu a ty samostatně používat. Systém je jednoduchý, jak to tak bývá a v podstatě jediným velkým problémem bylo vyřešit zapínání zipu (Switch Zip, jak si tento systém v Kokatatu nazvali) v místě, kde je třeba jej rozdělit. To se povedlo pomocí šroubovacího jezdce, který je na náš vkus zatím dost veliký, ale byli jsme ujištěni, že tato část obleku se stále ještě vyvíjí a bude se zmenšovat. Vše nám bylo názorně ukázáno a je vychytáno do nejmenšího detailu.

Půlený oblek KokatatPůlený oblek KokatatDetail rozpojitelného jezdce zipu

Z dalších novinek se Kokatat pochlubil inovací vesty na WW pojmenované Maximus, která byla na Expu představena už v minulém roce. Pro letošní rok však dostala systém přídavných kapes, které využijí zejména raftguidi a další „pracanti na divoké vodě, kteří potřebují vozit hodně materiálu. Zajímavým detailem, a velmi příjemným k užívání, je stahování ramenních popruhů na břiše.

Kokatat MaximusVesta Maximus - stahování ramenních popruhů na břiše

Na podobném konceptu je založen i další model vesty – Poseidon. Poseidon je určen pro touring a protože každý vodák rád vozí věci uspořádané ve vestě jinak, je i zde možno přidat velké množství kapes a kapsiček. Vestu si tedy obalíte tolika kapsami, kolika potřebujete a navíc je umístíte přesně tam, kde je chcete mít. Nepoužité kapsy navíc lze chytře schovat do zádového dílu vesty, takže si jich několik lze vzít i „do zásoby“. Chvílemi se zdálo, že systém kapes je až přesložitělý, ale bude to spíše o zvyku.

Lettmann
Nově se v česku dají sehnat i výrobky německého Lettmanna a tak jsme jeho stánek nemohli vynechat. Za zmínku stojí povedené creekovky Granate ve třech velikostech, které už ale nepatří mezi nejžhavější novinky a potom třeba luxusní seakajaky Biskaya LV či Magellan, které by u nás měly být také k dostání. Nutno podotknout, že se bude jednat o lodě vyšší cenové kategorie, čemuž, ale odpovídá i jejich zpracování. Zajímavým detailem u seakajaků je skeg kombinovaný s kormidlem, řešený podobně jako třeba u Venture kayaks.

Seakajaky LettmannDetail skegu/kormidla

Zajímavostí na stánku byla také plastová loď pro kanoepolo, která ale u nás nenajde příliš využití a potom skvostná pádla, u kterých jsme se ale při zjištění cen málem skáceli. Dali byste za pádlo na divokou vodu bezmála 20 000 Kč? Bylo by ale zajímavé, mít takové pádlo na recenzi.

Liquidlogic
U tohoto výrobce lodí jsme už dopředu věděli, že se chystá představit nový kajak pojmenovaný Flying Squirrel. Loď je na první pohled kombinací doposud velmi úspěšných modelů Stomper a Remix (tomu je podobná nejvíce) a z každého si vzala trochu. Zadní paluba je navíc hodně podobná kajaku Jefe. Poměrně netradiční pro lodě Liquidlogic je robustní záď ukončená tupou a objemnou špicí, kterou známe třeba od Directora. Zajímavostí potom je, že loď vznikla za pomoci zákazníků Liquidlogicu, kteří na veřejné fórum psali svoje připomínky a náměty k nově vznikající lodi až se zrodila Flying Squirrel. Jaká bude na vodě bychom měli brzy vědět, protože se samozřejmě brzy objeví i v česku.

Liquidlogic Flying Squirrel

Navisafe
Svítidla Navisafe, určená zejména pro mořské kajaky jsme zmiňovali v reportáži již před několika lety. Novinkou pro letošek však je, že se konečně dostanou i do prodeje v Česku. Dovážet je bude firma TYDRA.

Svítidla NavisafeKalhoty Nookie Pro Bib Sallopettes

Nookie
Také firma Nookie letos příliš nehýřila inovacemi a tak jsme se mohli potěšit akorát s novými laclovými suchými kalhotami pojmenovanými těžko vyslovitelným Pro Bib Sallopettes. Samozřejmostí jsou nepromokavé ponožky ale hlavní zajímavostí je dvojitý lacl, který by měl zaručovat (při propojení s dvoukomínovou bundou) stejnou nepropustnost pro vodu jako klasické suché obleky. Nejsme si jen jistí, zda už to nebude příliš vrstev okolo pasu, když ještě přibude špricdeka.

Palm equipment
U Palmu se po nějaké době vrátili k výrobě bot a vznikl tak nový model, lépe řečeno dva modely, protože se vyrábí jak nízká tak kotníková verze bot, dobře známých Gradientů. Podrážka je vibramová, pevná a dobře tvarovaná a povrch boty působí robustním dojmem. Designová stránka věci samozřejmě nesmí chybět. Boty vyhrály ocenění (Coolest Gear of the Show v kategorii Apparel) tak doufejme, že se osvědčí i při pořádných divokovodních výpravách. Z menších novinek můžeme zmínit například vestu Peyto určenou pro touring.

Boty Palm Gradient kotníkovéBoty Palm Gradient nízkéVesta Palm Peyto

Peak UK
U vchodu do stánku Peak UK nás vítaly nové dětské vesty v krásném designu a dvou velikostech. Malí pádleři určitě takové „stylovky“ ocení, ale tyto vesty nejsou tím hlavním co britský výrobce pro letošek nachystal.

Peak UK dětské vesty

Hlavním lákadlem byla vesta Tourlite Zip, která doplňuje řadu inovovaných vest na extrémní vodu, které byly představeny již v loňském roce. Jak název napovídá, je vesta určena na touring a rekreační pádlování pro což je i vybavena prostornými kapsami a příjemným střihem. Navíc by měla být i cenově dostupná. Co to ale znamená, jsme se nedozvěděli.

Peak UK vesta Tourlite Zip

Další nový kus vybavení je také určen pro rekreační pádlování. Je jím inovovaná bunda Tourlite Long vyrobená z dvouapůlvrstvého materiálu s podílem recyklované složky. Bunda má jednoduché zapínání u krku na suchý zip a celkový střih je spíše prostornější, aby vodáka neomezovala i při celodenním putování. Designově se bunda přiblížila divokovodním modelům (výrazné logo Peak UK přes přední díl bundy atd.).

Když už jsme zmínili ty recyklované materiály, ještě se k nim vraťme. Je to totiž jedna z věcí, která nás u Peaku zaujala nejvíce. Celou řadu výrobků zde totiž začali vyrábět z dvouplůvrstvého materiálu s podílem recyklovaného polyesteru, což je zatím ve vodáckém světě poměrně unikátní.

Peak UK bunda Tourlite Long z recyklovaných materiálů

Novinky českých výrobců na Paddle Expo 2014 hledejte v reportáži Paddle Expo 2014 – české firmy. Druhý díl této reportáže potom v Paddle Expo – zahraniční výrobci (2. část).

Zkušenosti čtenářů

JVD

Ono ten zip u kokatatu zase takovej unikát není. Už asi deset let podobné řešení využívá SUUNTO u svých obleků pro oceánský jachting. Je ale fakt, že jachtaři ve svých oblecích vykonávají jiné typy pohybů než je rotace při pádlování…. tak snad se to v kokatatu povedlo technicky zvládnout. A pokud ne… no někdo ty slepý uličky prošlápnout musí, že?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: