Paddle Expo 2016 – top vychytávky a úlety

Paddle Expo 2016 – top vychytávky a úlety

Každý rok se na Paddle Expu mimo klasické produkce objeví i pár inovací, které jsou buď naprosto geniální, nebo naprosto šílené. Pojďte se podívat, které to bylo tentokrát.

Hobbie

Výrobce plavidel poháněných výhradně šlapáním měl na svém stánku vystavený jedno z opravdových „úletů“ výstavy. Kompozitový plovák připomínající surf, osazený řídítky a šlapacím zařízením. Člověk si na plovák stoupne, šlapáním pohání dvojici ploutví, která udává plováku rychlost a pomocí páček (brzd) na řídítkách jezdec ovládá kormidlo na zadní části plováku. Na YouTube se můžete podívat, jak taková vycházka po vodě vypadá.

Lettmann

U obrovské expozice renomovaného německého výrobce jsme se potkali s Klausem Lettmannem, který se narodil v roce 1938, pádluje od roku 1953 a v roce 1963 byl mistrem světa ve sjezdu. Pochopitelně je u firmy Lettmann velkou řadu let (od začátku, protože ji založil) a navíc se s ním skvěle povídalo, až jsme se nakonec seznámili i s jeho ženou.

Klaus Lettmann nám představil novou řádu pádel na příští rok, která jsou vyrobena ze sklolaminátu. Připravena je jak řada na divokou vodu – list Boof, tak na rekreační pádlování a touring – řada Seaside. V obou řadách budou k dispozici různé velikosti listů a pádla by u nás měla být k dostání v HG sportu.

Listy pádel Lettmann Boof
Listy pádel Lettmann Boof

Playboat kajak Plan B dostal do nové sezony krásnou barvu fialová metalíza a také jsme obdivovali segmentový deblkajak Star Light, který se dá složit jako singl, debl atd., protože střední segmenty se za sebe dávají spojovat do nekonečna. Podobný koncept už tu několikrát byl, ale vždy je nádhera, se na něco tak pěkného a promyšleného dívat. Bohužel je (jako u téměř všech výrobků Lettmann) cena poměrně vysoká.

Lettmann Plan B ve fialové metalíze
Lettmann Plan B ve fialové metalíze

Z menších inovací jsme okoukli odlehčené a snadno stavitelné opěrky nohou do plastových kajaků.

Mimo novinky jsme se ale věnovali i další diskusi, a tak jsme se třeba dozvěděli, že nejlepší je mít úhel pádla 55°. Proč zrovna tolik? V Lettmannu na to přišli dlouhým laboratorním testováním, při kterém měřili využití energie při pádlování, její přenosy, rychlosti jízdy atd. Výsledek je oněch 55°.

Drago Rossi

Svého času poměrně slavná značka, kterou vedl Corran Addison, v posledních letech upadá v zapomnění, nicméně stále existuje a vymýšlí nové věci. My jsme obdivovali plastovou slalomku SL 3.50 s naprosto komfortním sezením, které by si někteří slalomáři možná dali i do obýváků, kolik má polstrování. Bohužel je díky tomu (a i díky materiálu) loď velmi těžká. Pro začátečníky to ale nejspíš nebude úplně vadit. Druhou zajímavou lodí byl multifunkční kajak Polo 2.90 určený pro vodácké oddíly, které se zabývají více disciplínami. Základní tvar lodi je určen na polo, ale je možné k lodi přimontovat dlouhé špice (bohužel celoplastové a tudíž velmi těžké), které z lodi udělají slalomovou loď. Oddíl pak nemusí nakupovat několik lodí, ale stačí mít jednu s těmi správnými komponenty.

Kajak Drago Rossi Polo 2.90
Kajak Drago Rossi Polo 2.90

Roto Attivo

Tato italská firma nás zaujala velmi netradičními loděmi. V česku je v nejbližší době nejspíš nekoupíte, ale plastová kanoe, která má palubu vykládanou teakovými pláty, aby se tolik neklouzala, a podobně ošetřené je i vnitřní dno, to je prostě zajímavá rarita. Tato firma také spolupracuje se slalomovým šampionem Peterem Kauzerem, pro kterého vyvinula (dle našeho názoru spíš upravila starší model kajaku od Francesca Salvata) plastový kajak Rocket na tzv. slalom bossy, které jsou od roku 2016 součástí světových pohárů ve slalomu.

Dřevem vykládaná plastová kanoe Rotto Attivo
Dřevem vykládaná plastová kanoe Rotto Attivo

Sipa boards

Jednou z největších vychytávek Expa byly elektromotory do paddleboardů Sipa. A jak to funguje? Uprostřed plováku máte nainstalovanou „krabici“, ve které je ukryt motor (podobný princip jako na elektrokole), který se při jízdě za pomoci průtoku vody nabíjí a když je třeba, tak vám pomůže s pohonem kupředu. Součástí motoru je i kompresor, kterým si můžete board po příchodu k vodě nafouknout a nemusíte tak řešit pumpu.

Detail segmentu Sipa boards
Detail segmentu Sipa boards

A proč to celé vzniklo? Myšlenka je údajně taková, aby spolu mohli jezdit různě výkonní jezdci. Jako příslušenství je totiž dodáváno ovládání na pádlo, které umí měřit rychlost a dokáže se synchronizovat s vedlejším zařízením. Pokud tedy jede rychlejší a pomalejší jezdec a chtějí jet vedle sebe a povídat si (dejme tomu), stačí se synchronizovat a pomalejšímu z nich board sám pomáhá tak, aby byl stejně rychlý jako kolega. Nevěříte? My jsme také nechtěli věřit.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Tripstix

Další velkou zajímavostí v sekci paddleboardů byla firma Tripstix, která představil nafukovací paddleboard jiné konstrukce než je klasický droppstitch. Board tohoto výrobce je konstruován z jakýchsi trubek, které se plní vzduchem a mezery mezi nimi jsou vyplněny pěnovým materiálem, který se uhutní vytvořením vakua. Výhodou je, že na plováku máte dvě oddělené komory, takže když jedna selže, tak ta druhá stále plave. Jako další výhodu uvádí výrobce mnohem větší svobodu, co se týká tvarování boardů, které jsou u dropstitch systému dost limitovány. Prototypy zatím nevypadají příliš vábně (dost zkrabacený povrch), ale uvidíme, jaký krok udělají u Tristixu za rok.

Nová konstrukce paddleboardů od firmy Tripstix
Nová konstrukce paddleboardů od firmy Tripstix

Peak UK

Peak UK byl jedním z nejnavštěvovanějších stánků výstavy a to zcela právem. Proč si ale řekneme až až za chvíli. Z menších produktových novinek musíme určitě zmínit řadu produktů Marathon Racer, které zahrnují takřka kompletní výbavu na distanční závody a pro kondiční pádlování. Základem je vesta, kde se výrobce snažil o co možná největší odlehčení, protože každý gram se pěkně proveze. Samozřejmostí jsou kapsy pro picí vaky, energetické tyčinky a další potřebné vybavení. Jak jsem u Peak UK zvyklí, vše je promyšleno a umístěno účelně. K vestě lze kombinovat lehkou „větrovku“ se zapínáním ke krku (ten je navíc vystlán příjemným fleecem) a jednoduchými manžetami. Ta je vyrobena z nepromokavého, ale velmi dýchavého materiálu a umíme si ji dobře představit i v použití pro další outdoorové aktivity.

Dalším velmi zajímavým produktem byla bunda Ocean Bothy, která slouží jako nouzová svrchní vrstva zejména pro seakajkáře. Jedná se o velmi jednoduchou a prostornou bundu, kterou přes sebe může kajakář v případě nepříznivých podmínek přehodit. V bundě je několik rozpínacích otvorů, aby se stále dalo dostat do kapes vesty nebo suchého obleku.

Peak UK Racer ST
Peak UK Racer ST

A na závěr to hlavní a podle našeho názoru nejlepší novinka celého letošního Paddle Expa. Závodní slalomářská šprickobunda Racer ST. Na této novince pracovali v Peak UK 4 roky a než měli finální produkt, ušili 30 prototypů. Vše maximálně utajeno a to až do poslední chvíle. Letos před olympiádou tento produkt pustili do světa a hned v něm byla vybojována zlatá medaile. A co je na téhle šprickobundě tak zázračné? Jedná se o dvouvrstvou bundu z lehkých materiálů, které má mezi vrstvami vložené nosné pěny sloužící jako vesta, ovšem jen ve velmi malé tloušťce, aby zbytečně nebránily jezdci v pohybu. Napadne vás určitě, že taková věc nemůže splňovat normy, ale tady právě přichází ta nějvětší vychytávka – zbytek výtlaku je našitý na spodní straně deklu špricdeky. Protože se jedná o jeden kus vybavení, tak je pohodlně splněn požadavek na výtlak i požadavky na umístění výtlaku před tělem jezdce. Z dalších zajímavých řešení u tohoto produktu můžeme jmenovat třeba stahování jediným popruhem, který je přes kovové oko napojen na všechny ostatní. Znamená to, že taháte za jeden popruh, ale rovnoměrně dotahujete celou „vestu“ na tělo. Výrobce umí udělat bundu v libovolném potisku a díky ceně je předpoklad, že se tyto bundošpricky budou používat hlavně pro závodní účely. Uvidíme, kolik slalomářů se v nich objeví na závodech v příštím roce.

A to je z přehledu novinek na Paddle Expo 2016 vše. Těšíme se na sezonu 2017, až uvidíme, kolik popsaných novinek potkáme na českých řekách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: