Takový byl Trnava X Race 2015

Takový byl Trnava X Race 2015

O posledním květnovém víkendu se uskutečnil druhý ročník extrémního závodu Trnava X Race, který byl letos navíc mistrovstvím České republiky v kayak crossu. A stejně jako v loňském roce se i letos závody nadmíru vydařily.

Trnávka patří k nejtěžším slalomovým kanálům na světě a tak je ideálním místem, kde uspořádat extrémní závod. Je až s podivem, že na to česká kajakářská komunita přišla tak pozdě. Každopádně Vodáci z Chocně vloni uspořádali první, velice úspěšný závod na této obtížné trati a letos si připravili pokračování, které se velice vydařilo. Víkend byl nabitý zábavou a skvělými výkony, které navíc podpořilo parádní počasí přerušené pouze jedním rychlým deštěm.

Celý program začal už v pátek rozjížděcím večírkem, na kterém většina lidí vydržela do půlnoci, protože na tuto dobu byla přichystána malá úvodní tombola. Kdo tedy přijel včas a zaregistroval se, mohl získat nějakou tu cenu, ještě než začaly závody. Po půlnoční tombole ovšem všichni odešli do spacáků ladit formu na sobotní boje.

Sobotní ráno závodníky přivítalo slunečným počasím a kanálem naplněným vodou. Byla tedy možnost drobně potrénovat ještě před startem první disciplíny – sprintu. Sprint se jel přes celý kanál, a kdo Trnávku zná, ten ví, že to je pořádná dálka. Nejlepší pohledy na závodníky byly určitě ve spodní části trati a před cílovým skokem, kde už toho měli dost i ti nejlepší. Největší překážkou na trati byl určitě závěrečný boof, který se bez sil dost těžko zvládá a tak se vyhlášené bubláky postaraly o několik eskymáků.

Po sprintu následovala pauza, při které se všichni snažili natrénovat na odpolední slalom, který byl postaven na první polovině trati – k lávce. Skok z rampy, přehození pádla, dotyk v prvním boofu, ošidný banner za vraty pod mostem vlevo, několik protivodných bran a závěrečné dotykové bannery prověřily všechny závodníky a o pokažené průjezdy nebyla nouze. Ti nejlepší se ovšem dokázali poprat i s náročnou tratí a tak se příliš překvapení v konečném pořadí nekonalo. Hvězdami závodu byli určitě účastníci ze zahraničí – Mike Dawson, Martina Wegman, José Pablo Soto či Pedro Henrique Gonçalves, ale i naši přední borci jako Honza Kolář, Honza Lásko, Viki Legat, slalomáři Vítek Přindiš a Pavlína Zástěrová a mnoho dalších.

Po slalomu následoval tzv. Kutlicirace, což je kayakcross nafukovacích kánoí Rio na spodní části Trnávky. O koupele v tomto závodě nebylo nouze a podívaná ze břehu byla velice zábavná. Největší legraci si pak diváci i závodníci užili tradičně v posledním skoku, kde bylo třeba trefit cílovou branku, což je obtížné na kajaku, natož na Riu.

Nádherný den na vodě zakončila hromadná jízda všech účastníků závodu přes celý kanál a pak už byl čas přesunout se na večerní párty, která byla zpestřena módní přehlídkou Hiko Fashion Collection. Jedinou pihou na kráse party byli DJs, kteří trochu neodhadli repertoár a taneční parket zel celou noc prázdnotou.

Nedělní program otevřel kayakcross všech kategorií, který startoval na rampě v polovině kanálu. Závodníci museli splnit několik průjezdů brankami a zejména okolo protivody, zhruba v polovině trati, které byla šikovně umístěna téměř ve válci, se děly hodně zajímavé věci. Dalším zajímavým místem pak byla cílová branka pod závěrečným skokem, která dokázala zamíchat pořadím skoro v každé rozjížďce. Kdo tedy přijížděl k cíli první, neměl ještě zdaleka vyhráno a tak to má v kayakcrossu být.

A jak to tedy dopadlo? Podívejte se na celkové výsledky, ze kterých jsou patrní kayakcrossoví mistři republiky pro letošní rok. Nezbývá než poděkovat organizátorům závodu a jeho sponzorům za možnost si tak parádně zazávodit a za rok zase ahoj na Trnávce!

K1M
1. Mike Dawson
2. Míra Kodada
3. Pedro Goncalves

K1Ž
1. Martina Wegman
2. Pavlína Zástěrová
3. Kateřina Barešová

C1
1. Jan Choutka
2. Jan Sloupenský
3. Eduard Doskočil

Kutlicirace
1. Hain + Veselý
2. Pražák + Pour
3. Hájek + Plašilová

Další informace, fotky a videa hledejte na facebooku akce a na webu txr.cz.

Trnava Xrace 2015 from Buena Linea on Vimeo.

Zkušenosti čtenářů

Ondra

super fotka z toho startu

Karol

Kde najdeme celkové výsledky? Díky!

fredie

Dejvák

Výsledky budou v půlce týdne na stránkách http://www.txr.cz

Dejvák

Výsledky již jsou zde: http://www.txr.cz/vysledky.html

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: