Vánoční splutí Váhu

Vánoční splutí Váhu

Nuda a zase nuda… Nikde nic neteče. Řeky v ČR, snad mimo klasiku jako je Lužnice a Vltava, jsou na minimu. Je začátek prosince a ve výhledu je návštěva rodiny na Slovensku, tak zkoumám, co by se dalo splout. Nemusí to být žádná divočina, stačí si trochu zapádlovat a užít si doteku vody.

Jedem na střední Slovensko a v hledáčku je několik řek. Hron už jsme jeli, Nitra má málo vody a Túrec na tom není o moc líp. Takže jsme se nakonec rozhodli pro Váh z Vrútok do Strečna se známou peřejí Margita, ze které měli strach i slovenští voraři, kteří splavovali dřevo. Po odstřelu skalisek už není Margita tak náročná (cca WW1+), ale za velké vody ještě dokáže vodáky potrápit.

Startovní foto

Hledám na sociální síti další nadšence pro splutí a vzápětí se ozývají dva odvážlivci – skvělí Moravané Pavel a Roman. Volba padne na 28.12.2016 – takové povánoční splutí Váhu. Ve středu 28.12. v 10 hod. se setkáváme na parkovišti pod hradem Strečno. Po rychlém a přátelském seznámení nás veze moje žena Lucka do Vrútok na nasedačku. Kluci nafukují vánoční dárek – modrou vzducholoď Pálavu, já oprašuji svého zeleného Raptůrka a teple se oblékáme. Ještě uděláme obligátní startovní fotku a můžeme vyrazit.

Nasedání do lodí

Teplota kolísá kolem nuly a za lehkého sněžení u štěrkárny sedáme na vodu. Po prvních 300 m přichází první peřejka, kterou nám zpříjemňuje vycházející sluníčko. Kolem nás plave spousta kachen, které s neskrývaným údivem pozorují ty blázny, kteří se v takové zimě vydali na vodu. Nálada je skvělá, užíváme si pádlování a za chvilku podplouváme dálniční most, za nímž se zprava připojuje pěkně tekoucí Krpelianský kanál. Proud sílí a hezké vlny unášejí naše lodě k dalším peřejkám. Váh je tu cca 75 m široký, po levé straně míjíme přístav pro vory, kde se dá taky začínat.

Pálava na klidnějším úseku Váhu

Na dohled již máme skálu Besná, která výhružně trčí z vody, ale ještě před ní nás čeká peřej, jež kdysi natahovala vory právě na její ostrá skaliska. První peřej vás vyplivne rovnou do spárů druhé – obávané esíčkové Margity. Řeka tu značně klesá a proud táhne na skálu. Za tohoto stavu je to hezké pohoupání, ale při větší vodě tu musí být mohutné peřeje. Tyto skály jsou dokonce vzpomínány v básni Jána Botta – „Margita a Besná“.

Výhled na hrad Strečno

V minulosti byl pro voroplavbu úsek Vrútky – Strečno, spolu s Domašínským meandrem, nejnebezpečnější, ale po odstřelu skalisek už tomu tak není a tradice voroplavby zde byla obnovena jako turistická atrakce. Domašínský meandr je přírodní památka, která je zároveň největší výtvor v parku Malá Fatra. Vítr se tu parádně rozfoukal, o šplouchance není nouze a voda je ledová, takže bez rukavic by to opravdu nešlo. Hned na začátku meandru se na pravé straně otevře výhled na Starhrad, který je turisticky přístupný po červené značce.

V cíli plavby u kompy pod hradem Strečno

Váh tu uhání pravidelnými peřejkami směrem ke Strečnu a hezké vlny se tvoří i před železničními mosty. Do cíle nám zbývá poslední kilometr a peřej pod hradem. Kompa tu již čeká na svůj převoz a my se po úspěšné jízdě těšíme do suchého oblečení. Ještě poslední zdravice u můžeme se vydat do svých domovů. Bylo to super. Díky Romanovi i Pavlovi za odvahu a účast.

Zkušenosti čtenářů

Valec

Krásny úsek Váhu. V lete som na ňom urobil aj video:
https://velecky.blog.sme.sk/c/418503/prazska-smazka-a-bratislavsky-skinhead.html

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: