Vyhřezlé ploténky a jak na ně? – Cesta za zdravými zády začíná

Vyhřezlé ploténky a jak na ně? – Cesta za zdravými zády začíná

V minulém díle jsem popsala své zdravotní problémy s páteří a jak jsem se s nimi vypořádala. Až doteď jsem si neuvědomovala, kolik lidí v mém okolí trpí na podobné problémy a jako já hledají cestu ke zdravým zádům.

Především mezi vodáky se poranění páteře způsobené úrazem nebo nesprávnými pohybovými návyky vyskytuje dost často. Velké procento těchto sportovců úplně končí s vodou, případně se sportem obecně, a v nejhorším případě podstupují operaci páteře, která ale není nejlepším řešením. Osobně jsem se toho o svém zdraví během posledního roku hodně naučila a snažím se být zodpovědnější, i když přiznávám, že ne vždy se to daří.

Takzvané core cviky (cviky pro zpevnění středu těla) jsou důležitou součástí tréninku všech sportů
Takzvané core cviky (cviky pro zpevnění středu těla) jsou důležitou součástí tréninku všech sportů
Takzvané core cviky (cviky pro zpevnění středu těla) jsou důležitou součástí tréninku všech sportů

Problémy vyvrcholily na jaře, kdy v mé diagnóze figurovaly výrazy jako protruze, vytlačování nebo sekvestrace. Uvědomila jsem si, že jsem dlouho ignorovala signály, které mé tělo vysílalo. Zkusím svou diagnózu přiblížit.

Protruze disku je vyklenutí ploténky mimo tělo obratle (laicky řečeno vysunutá nebo vyhozená ploténka) a to v rozsahu do 25 % obvodu ploténky. Problém nastává již při protruzích dosahujících milimetrových hodnot, které vzbuzují důvodné podezření na poškození vnitřních kolagenových obalů. U mě byla diagnostikována protruze v části L4/5 na 5 mm.

Neřešená protruze se postupně mění na extruzi – všechny kolagenové obaly jsou poškozeny a hyaluronové jádro začíná z ploténky vytékat. Extruze disku je vážné poškození, které má nejistou prognózu, protože vyteklý obsah ploténky již nelze vrátit zpět.

Důležitou součástí mých cvičení byla také jóga
Důležitou součástí mých cvičení byla také jóga
Strečink by měl být součástí každého vašeho tréninku
Strečink by měl být součástí každého vašeho tréninku

Neřešená extruze může přejít na sekvestraci ploténky, což je závažný stav, který má většinou operační prognózu, protože dochází k oddělení vyteklého jádra od ploténky. Extruze na 7 mm se u mě objevila na L5 / S1 s možnou malou sekvestrací.

Zní to děsivě, že? A také je! Měla jsem strach, jestli si ještě někdy sednu do kajaku a mám stálé obavy, že se můj stav může znovu zhoršit.

Celou svoji cestu za zdravými zády nám Nina Csonková popsala ve čtyřdílném seriálu. Přečtěte si ho celý:

1. Vyhřezlé ploténky a jak na ně? – Jak to začíná…
2. Vyhřezlé ploténky a jak na ně? – Cesta za zdravými zády začíná (právě čtete)
3. Vyhřezlé ploténky a jak na ně? – Cviky, které se mi osvědčily
4. Vyhřezlé ploténky a jak na ně? – Dopadlo to dobře, ale…

Mým prvním cílem bylo dostat bolest pod kontrolu a začít rehabilitovat poškozené části. Začala jsem hledat různé možnosti. Zkusila jsem různé metody, některé byly opravdu blbosti. Na akupunkturu jsem vydržela chodit dva týdny a vymítačka ďábla na mě také neudělala dojem.

První cesta pak vedla za fyzioterapeutem, ale pozor, není fyzio jako fyzio. Někteří odborníci opravdu rozumí tomu, co dělají a snaží se pomoci. Jsou ale i tací, kteří jsou vystudovaní, ale nemají zkušenosti se sportovci. Práce s vrcholovým sportovcem je úplně jiná než s běžným člověkem. Záleží také na tom, s jakou metodou daný fyzioterapeut pracuje. Každý razí svoji teorii, občas si dokonce protiřečí.

Občas bylo třeba vzít do ruky i nějaké to železo
Občas bylo třeba vzít do ruky i nějaké to železo

Jak tedy vybrat správného fyzioterapeuta? Sama jsem vyzkoušela šest odborníků, přičemž každý měl jiné postupy, názory a praktiky. Nejlepší je asi vybírat podle doporučení lidí. I když paradoxně ten, který měl být nejzkušenější, se zrovna mě líbil nejméně. Pokud máte pocit, že se stav nelepší, nebojte se vyzkoušet jiného odborníka. Zjistěte si, jakou vystudoval školu a jaké absolvoval kurzy. Například certifikát ověřeného terapeuta pro Dornovu metodu má jen pár lidí, ale běžně s ní pracují i ​​necertifikovaní terapeuti. Nesprávnými technikami vám může terapeut spíše uškodit než pomoci.

Existuje několik zajímavých postupů a metod orientovaných právě na problémy s páteří a meziobratlovými ploténkami. Nejčastěji jsem se setkávala s těmito:

  1. SM systém – cvičení stabilizující tělo (páteř) a zároveň vytvářející pohyb (mobilitu). Systematické cviky zaměřené na pohybový aparát člověka, především páteř, rychle a jednoduše posilují ochablé svaly a uvolňují ty přetížené. Hlavním efektem je vyvolání trakční (natahovací) síly v oblasti meziobratlové ploténky. Díky tomu se tlak, který je na ni vyvíjen, sníží a ploténka může lépe vykonávat svou funkci. Tohoto efektu se dosahuje aktivací spirálových svalových řetězců, které zužují obvod pasu a táhnou tělo směrem nahoru. Tím je páteř při pohybu aktivně stabilizovaná. Na cvičení se používá elastické lano. Princip mi byl sympatický, ale teorie, na níž je cvičení postaveno, si velmi protiřečí s tím, co dělám já a SM systém se mi zdá jednostranně zaměřen.
  2. DNS systém – diagnostický a terapeutický koncept využívající klíčové principy chování lidské motoriky, která vyjadřuje řídící funkci centrálního nervového systému (CNS). Pomocí DNS se diagnostikují poruchy nejen pohybového systému. Cíleným ovlivňováním posturálních (zpevňovacích) a lokomočních (pohybových) funkcí pomocí specifických cvičení dochází k ovlivňování chování CNS a trvalejší úpravě jeho projevů. Na toto cvičení jsem nějaký čas chodila, ale protože se můj stav nelepšil, potřebovala jsem něco účinnějšího. Principy DNS však používám při cvičení v posilovně.
  3. McKenzieho metoda – soubor cviků a technik podporující regeneraci a zotavení páteře. Cvičení jsou skvělá na úlevu od bolesti, mohou zmírnit symptomy hernie disku a problémy zejména s bolestmi při sezení. Touto metodou můžete urychlit léčbu kýly ploténky a snížit bolesti krční páteře a dolní části zad. Cvičí se hlavně cviky, kde dochází k ohýbání páteře.
  4. Dornova metoda – manuální způsob, jak pomoci při akutních i dlouhodobých problémech se zády a klouby. Vyrovnává rozdílnou délku dolních končetin, posunutí obratlů (tím řeší i vysunutí plotének, vybočené palce, problémy se všemi klouby, skoliózu páteře, posuny kostrče a s tím související neplodnost). Terapeut pomocí rukou a baněk, které působí pod tlakem podél páteře, jemnými technikami dostává obratle a klouby do původní polohy. Přestože metodu můžete vnímat velmi intenzivně a v akutních případech až bolestivě, je velmi bezpečná, protože nedochází k žádným prudkým a nebezpečným pohybům. Tuto metodu nelze praktikovat denně, takže ji považuji spíše za doplňkovou. Velmi dobré výsledky se dostavují, pokud metodu kombinujete s Breussovou masáží.

Jakou metodu si vybrat vám neporadím. Na každého může zabírat něco jiného a je jen na vás, co si vyberete. Já kromě McKenzieho vyzkoušela všechny, ale paradoxně jsem zůstala věrná strečinku a józe. Nyní však zjišťuji, že mnoho cviků, které používám já a ke kterým jsem se postupně dopracovala na základě pozorování toho, co mi dělá dobře a špatně, se cvičí i v McKenzieho metodě.

SM systém používá elastické lano
SM systém používá elastické lano

U všech metod mi vadilo hlavně to, že se soustředí pouze na určitý typ cviků a pohybů. Tělo se umí velmi rychle adaptovat, a proto je potřeba cviky obměňovat. Netvrdím, že jsou špatné, ale mně ani jedna z nich nesedla na 100 %, a tak jsem si vytvořila svou vlastní sérii cviků, vlastní systém cvičení, který mi vyhovuje a myslím, že i opravdu pomáhá. Uznejte sami – dostat se za pár měsíců ze stavu vhodného na operaci až na mistrovství Evropy je docela dobrý výsledek, ne?

Cvičit se dá i s dětmi. Vy uděláte něco pro své zdraví a děti myjí zábavu.
Cvičit se dá i s dětmi. Vy uděláte něco pro své zdraví a děti myjí zábavu.

Jste zvědaví, jak jsem celou dobu cvičila a čemu vděčím zato, že znovu sedím v kajaku a soutěžím? Všechno vám prozradím v dalším dílu. Zatím na sebe dávejte pozor a nezapomínejte po tréninku na pořádný strečink!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: