Vyšel vodácký časopis Pádler 1/2023. Nahlédni do něj.

Vyšel vodácký časopis Pádler 1/2023. Nahlédni do něj.

Se začátkem vodácké sezony 2023 vyrazilo ke čtenářům další vydání vodáckého časopisu Pádler. Pojďte se podívat, co letošní první Pádler nabízí a nechte se inspirovat pro plánování vodáckých výletů.

>>> CHCI PŘEDPLATNÉ PÁDLERA <<<

>>> CHCI PÁDLERA ELEKTRONICKY <<<

Titulní strana – Pádler 1/2023.

První vydání Pádlera vždy spadá ještě do zimního období, tak jsme se na titulní stranu snažili najít nějakou zimní fotografii. Nakonec to tedy tak úplně nedopadlo, fotka od Hynka Hampla, kterou pořídil na jezeře Eibsee v Německu, je spíš podzimní, ale aspoň je tam ten sníh 🙂

Fotogalerii jsme tentokrát sestavili z fotek od Jakuba Pláteníka, který profesionálně fotí hokejisty a další sportovce a občas se se svým aparátem mihne taky u vodního slalomu. Nápadů má Jakub hromadu, a tak jsme pár jeho nápaditých fotek pořízených v Troji vybrali.

VODNÍ TURISTIKA

Značnou část Pádlera klasicky tvoří články o vodní turistice. Na první místo tentokrát určitě dáme text od Jirky Hodice, který se svojí tradiční partičkou z oddílu VK Slavia Hradec Králové navštívil řeky v Bosně a Hercegovině. Některé známější, některé méně, ale každopádně celá skupina nelenila a sjezdila toho kupu. Rozhodně dobrá inspirace!

Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina

Jako turistické bychom také mohli zařadit dva články z Britských ostrovů, konkrétněji ze Skotska. Prvním z nich je putování po řece Spey, které se svým packraftem absolvoval a později popsal Martin Kubeš. Spey je volně tekoucí řeka, která nabízí neustálé peřeje a svižně tekoucí vodu v délce mnoha desítek kilometrů. Prostě sen! Jo a kdybyste si chtěli Spey taky sjet, tak Martin ve Skotsku průvodcuje, takže se na něj klidně obraťte.

Druhý článek je od švýcarské dvojice, která si říká 4-xtremes. Ta navštívila souostroví Orkneje, kde mimo suchozemských dobrodružství prozkoumávala také vraky lodí blízko pevniny. To vše díky nafukovacímu kajaku.

Ztracená Vltava a Otava.
Ztracená Vltava a Otava.

A abychom se podívali i na české vody, tak pojďme zmínit třeba článek popisující splutí původních koryt Vltavy a Otavy díky snížené hladině v Orlické přehradě. Na obě řeky se vydali vodní skauti z oddílu RETRA Brandýs nad Labem a popsal je pro nás Vašek Zedínek.

ROZHOVORY

Rozhovory jsme tentokrát nachystali dva.

První rozhovor je s legendou divoké vody – Francouzkou Nourií Newman. Jsme moc rádi, že si na nás Nouria našla prostor a rozhovor se, aspoň dle našeho názoru, moc povedl. K tomu všemu jsou samozřejmě připojené úchvatné fotografie od fotografů Red Bullu.

Rozhovor: Jirka Kronika
Rozhovor: Jirka Kronika

Za „oběť“ druhého rozhovoru padl Jirka Kronika, který byl v loňském roce oceněný coby osobnost vodní turistiky v rámci ankety Kanoista roku. Jirka toto ocenění obdržel za svoji dlouholetou činnost (vodácký oddíl v Jindřichově Hradci, pořádání závodů na Hamerském potoce,…), tak jsme tu jeho dlouholetou činnost náležitě zmapovali.

EXPEDICE

Do expedičního ranku bychom tentokrát mohli zařadit trojici článků.

Prvním z nich je splutí legendární nepálské řeky Humla Karnali za dost vysokého vodního stavu. Tuhle štrapáci nemohl podniknout nikdo jiný než David „Vory“ Sodomka s kamarády a jak je u Voryho zvykem, k textu připojil i kupu parádních fotek.

Humla Karnali
Humla Karnali

Dalším expedičním počinem je splutí řeky Coppermine tekoucí v severské Arktidě na severu Kanady. Tuhle výpravu podnikl Milan Pachlopník se svým kamarádem, a jak jsme u Milana zvyklí, nebylo to splutí na týden nebo dva, ale hned na celé léto. Proto je také článek rozdělený na dvě části a v příštím Pádlerovi bude připravené pokračování. Doporučujeme nevynechat!

A takovou menší expedicí bylo i obeplutí německého ostrova Rujána, které podnikl seakayaker Vojta Dvořák s kamarádkou Míšou. Původně to ani tak úplně expedice být neměla, ale jelikož moc nevyšlo počasí, tak z toho nakonec byla docela slušná drsňárna. Ale víc nebudeme prozrazovat.

Na seakajaku okolo Rujány.
Na seakajaku okolo Rujány.

A CO JEŠTĚ?

No ještě toho je v Pádlerovi 1/2023 dostatek. Třeba článek o historii loděnice na Čertovce, který připravil Karel Novák a pomáhal mu s tím Jirka Červinka. Nebo se náš šéfredaktor Snížák vypravil podívat, jak se vyrábí pádla a lodě ve firmě Galasport a sepsal z toho reportáž.

Návštěva výroby Galasport.
Návštěva výroby Galasport.

Chybět nesmí ani tradiční rubriky. V té tréninkové tentokrát Jan Busta radí, jak správně sestavovat tréninkový plán. V rubrice Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS) se zase Míla Pražák vyslovuje k prolomení nulové tolerance alkoholu na vodě. A v paddleboardové Honza Rott zve na letošní sezonu závodů na divoké vodě.

Nechybí ani recenze vybavení – elektronické pumpy Flextail a kniha Na kajaku z Alp do Středozemního a Severního moře, pozvánky na vodácké akce, vodácký bulvár a tak dále.

Historie loděnice na Čertovce.
Historie loděnice na Čertovce.

A nebyl by to Pádler, aby v něm nebylo taky něco od Jirky Hrona alias Choroše. Tentokrát nám popisuje (a zve nás na) vodácký maraton Mur Challenge, který se jezdí v Rakousku.

Závěrem už jen dodám, že v prvním Pádlerovi roku tradičně nechybí ani vodácká termínovka na celý rok, tak s ji řádně nastudujte, ať žádnou vodáckou akci blízkou vašemu srdci neminete.

Na setkávání u vody a vodáckého čtení i v roce 2023 se těší Petr „Snížák“ Snížek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: