Za divokou vodou do Maroka

Za divokou vodou do Maroka

Už je to dlouho, co mi Bobík Sušánka říkal o svém výletu do Maroka. Jeho vyprávění mě nadchlo a tak jsem sehnal od kamaráda kilometráže místních řek, v únoru zaslal do Maroka lodě a jednoho pátečního březnového odpoledne jsme tak mohli vyrazit za africkým dobrodružstvím.

Cesta vedla přes mnichovské letiště do Malagy a dále autobusem do Algeciras. Přejezd místním autobusem byla náročný, řidič jezdil agresivně a ještě nás nenechal pít pivo v buse. Z Algerciras jsme jeli starou lodí s ruským názvem Vronskij, protože kvůli bouři jsou byly zrušeny některé spoje. Loď ale bouři objela a my se tak v Tangeru mohli setkat se zbytkem party.

Přenášení bylo místy obtížné

Jako první řeka nás čekala oued Sebou, která vypadala jako „teče potok lučinou“ a i se tak první kilometry chovala, než se sevřela v kaňonu. Ten den jsem hlídal psa a řídil, takže se bohužel nemohu pochlubit zážitky z vody. Mám jen jeden z čekání na vysedačce, kde jsem se nemohl zbavit místního pobudy, který několik hodin vydržel žebrat peníze na jídlo. Večer jsme ještě vyrazili k pramenům oued Oum Erbia a utábořili se v místní vesnici.

Ráno se k nám začli stahovat místní, jestli je nemůžeme vyléčit. Paní se zahnisaným okem dala Martina léky proti bolesti, víc jsme pro ni udělat nemohli. Pozvání na čaj na oplátku jsme ale s díky odmítli a raději vyrazili na vodu. Čekaly na nás prameny Oum Erbie, které jsou vyhledávaným turistickým cílem. Jejich hořejšek je takový splachovák mezi chatrčemi. Cestou byly peřeje WW IV s jedním velkým sifonem, který jsme přenesli, na dolním toku jsme pak dokonce viděli želvy.

Průjezd pod mostemSplachovák mezi chatrčemi

Druhý den jsem pak v poslední těžší peřeji zaplaval a proud mě tahal na šlauch od kompresoru, co tam měl místní dělník připojený ke sbíječce a rozbíjel s ním na kameni uprostřed řeky mostní sloup. Šlauch plaval na vodě a jelikož byl ve válci, tak mě to stáhlo a podplaval jsem ho. Pak mě ale nabral zpětný proud do válce a já se začal zamotávat do šlauchu. Abych se nezamotal ještě víc, tak jsem se ho chytil, ale to už mě zase nasál hlavní proud a já tím jak jsem se toho šlauchu držel, tak jsem se začal s dělníkem přetahovat o tu jeho sbíječku. Megi s Čučou se smáli, až se za břicho popadali a čekali, jestli dělník spadne do vody, nebo jen pustí sbíječku. Nakonec jsem se z toho šlauchu vymotal a odplaval pryč, takže dělník mohl pokračovat v práci bez vykoupání.

V soutěsce

Večer jsme přejeli po velmi špatné cestě na El Abid. První úsek byl takové nic s jedním místem WW II. Na horním úseku jsme se pak dostali do kaňonu, kde bylo i jedno místo s průjezdem obtížnosti WW IV (ale díky sifonům tak WW VI), které se velmi obtížně přenášelo.

Další den co nás čekal horní tok oued Ahansal, kde jsem o roxor prasknul loď, takže zbytek jsem musel bohužel dojít pěšky. Naštěstí se mi podařilo stopnout kamion, který mě vzal na korbu. Štrikoval to přes výmoly 50-70 km v hodině a já se jen držel zuby nehty korby a modlil se, aby mě nepřimáčkla obrovská nádrž na vody, která poskakovala za mnou.

Skupina na odpočinkové pasážiKempování s nádherným výhledem na marocké hory

V dalších dnech nás pak ještě čekala řeka oued Megadeath (řeka typu brutální splachovák) a poté oued Ozoud, pro kterou bylo ale ještě třeba oběhat byrokratické kolečko a získat povolení. Doporučujeme si zajistit místního průvodce, který povolení za vás zařídí. Nám se to bohužel nepodařilo, a tak jsme se vrátili na oued Oum Erbia. Tu jsme sjeli jednou a pokračovali na horní úsek oued Sebou kde byla plánovaná přehrada. Horní oued Sebou byla WW I – II, na mně vyšel pendl.

Večer po pádlování jsme ještě nakoupili dárky a jídlo a už nás jen čekala dlouhá cesta domů.

Zkušenosti čtenářů

Aleš Borovička

Ahoj. Článek z tak pěkného výletu by si zasloužil poutavější vyprávění.

Snížák

Ahoj, už mám z této akce k dispozici i druhý text, obsáhlejší. Takže se určitě dočkáš 🙂

čuča

Baloun psal ve spěchu, beztak na chodbě porodnice. Snad se nebude držet šlauchu.. 🙂

Borůvka

Krátkej, ale příhoda se šlahounem mě fakt pobavila. Ještě, že to dopadlo dobře. Fotka řeky mezi chatrčemi taky moc dobrá, musel to bejt super výlet.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: