Zamykání Doubravy

Zamykání Doubravy

Sobota přivítala pod pařížovskou přehradou bez mála 500 vodáků, vodaček a vodního potěru, kteří se přišli rozloučit s vodáckou sezonou na Doubravě na už tradičním Zamykání Doubravy, které se konalo již po třiadvacáté.

Od brzkého rána se do Pařížova sjížděli vodáci prakticky ze všech koutů ČR a též dorazili i kamarádi ze Slovenska. Po desáté hodině pan hrázný Jiří Horský započal pozvolné vypouštění VD Pařížov, aby v 11 hodin bylo v korytě řeky 9 m³/s tolik potřebné vody na splutí 10,2 km dlouhého úseku do Ronova n /D.

Řeka Doubrava svižně protéká pod přehradou nádherným údolím umocněné teď na podzim barevnou přírodou. Plavba probíhá celkem v pohodě, před Mladoticemi trošku potrápí vodáky a po projetí pod silničním mostem následuje zastávka na protažení a občerstvení před další plavbou.

V následujícím úseku Martinské peřeje s vyhlášeným kamenem uprostřed řeky, v délce necelé 2 km vodáci skládají vodáckou maturitu. Ne každý je úspěšný a jako každý rok zde spousta vodáků okusí nedobrovolnou plavbu mimo loď v dosti rozbouřené Doubravě.

Dochází zde pro potěšení diváků, kterých se tu schází vždy dostatek, ke komickým situacím, ale též nechybí nějaké ty odřeniny a ztráta i zničení plavidel. Plavidla skončí doslova omotaná na některém z mnoha  kamenů, tak jako letos, kdy došlo k úplné likvidaci laminátové kánoe.

Po sklouznutí Martinského jezu se řeka uklidní a ubíhá rychlejším tempem k Ronovu. V cíli u klubovny skautů na nás čekal vodník Milda, který po slavnostním projevu třikrát v řece otočil klíčem a s pozdravem AHÓÓÓJ ukončil letošní vodáckou sezonu.

I když bude řeka zamčená do dubna příštího roku, ještě se sejdeme 6. prosince na Mikulášsko-čertovské plavbě a úplné poslední splutí bude to silvestrovské z Ronova do Žlebů.

foto: Láďa Zelený, Franta „Bobr“ Zvěřina

Zkušenosti čtenářů

petr

tak to bych to údolí chtěl vidět. Jo tiskařský šotek opět zaúřadoval 🙂

Věra

Nějaká ta nula je tam navíc. To je tak, když si člověk neporovná údaje s Povodím Labe. Opravím to

Franta Bobr

Za ty nuly mohu já,původně jsem myslel litry.Dík za pochopení a opravu.
Franta Bobr.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: