Jedeme prvně na vodu, co byste doporučili pro rodinu s dětmi?

Jedeme prvně na vodu, co byste doporučili pro rodinu s dětmi?

Léto je v plném proudu a ve vodáckých skupinách na Facebooku se co chvíli objeví dotazy na téma „Jedeme prvně na vodu, kam máme jet? Která řeka je pro děti nejlepší? Co si máme vzít s sebou?“ a podobné. Aby také ne, sluncem prozářené fotky na kánoi či u stánku s osvěžujícím drinkem zaplavují každoročně internet a navozují dojem, že není bezstarostnější zábavy než sjíždění řeky. Možná rizika si připouští opravdu málokdo (ať již z neznalosti situace, nebo z nezodpovědnosti), většinou se končí u toho, že děti mají vesty a jsme tak v úplném bezpečí. Přitom stačí opravdu málo a z pohodové dovolené se může rázem stát noční můra, kterou se pak na internetu chlubit určitě nebudeme.

Své o tom vědí mimo jiné i naši sousedé, kteří se třemi dětmi (6–13 let) vyjeli na jednodenní výlet na Sázavu. Po zvrhnutí ve šlajsně moc nechybělo a došlo k tragédii, když jim nejmladší dítě zůstalo pod převrácenou lodí. Naštěstí tam mělo vzduchovou kapsu a mámě se ho následně podařilo chytit za nohu a vytáhnout. Výlet tak skončil pouze koupelí a několika modřinami. A drsnou zkušeností.

Připravte se na nejhorší

Rada číslo jedna tedy zní: počítejte s tím, že se můžete zvrhnout. Plastové rodinné kánoe jsou sice hodně stabilní, ale převrhnout se dají velmi jednoduše. Kalkulovat s tím musí i mistr světa, každý může přehlédnout kámen nebo jinou překážku. A stará pravda říká, že štěstí přeje připraveným, takže buďte připraveni.

V partě je jistota

Pokud vyrážíte prvně na vodu, snažte se nejet sami. Víc lidí znamená lepší pomoc v případné nouzi, líp se dělá záchrana, no a taky je větší legrace. Když už vám to s partou nevyjde a plujete sólo, zkuste se domluvit s někým v kempu nebo se během jízdy někoho držte. Aby však přítomnost dalších kamarádů na vodě měla žádoucí efekt, je nutné dodržet několik pravidel.

V peřejnatých úsecích se vesty doporučují pro děti i dospělé. Přilbou u dětí taky neuděláte nic špatně. / F: David Sodomka
V peřejnatých úsecích se vesty doporučují pro děti i dospělé. Přilbou u dětí taky neuděláte nic špatně. / F: David Sodomka

Jeďte na dohled

Když jedete s partičkou, ale rozestupy mezi loděmi jsou takové, že se nevidíte, je to na nic. Jestli se přesto roztáhnete a máte velké rozestupy, snažte se, aby poslední jel někdo zkušený, kdo případné plaváčky dojede a může jim pomoci.

Pokud se řeka klikatí a lodě plují pomalu v úzkém korytě, dbejte naopak na rozestupy. Stačí jedna kánoe uvízlá v proudu a na kritickou situaci je zaděláno. Domluvte si signály, aby lodě vzadu věděly, že se něco děje.

Projděte si předem kilometráž a domluvte si postup, jak budete sjíždět obtížné úseky, kde na sebe navzájem počkáte. Není ostuda se zeptat v půjčovně lodí na rizika na řece, personál by měl mít aktuální přehled o problémových pasážích.

Na našem webu najdete i další články s tematikou pádlování s dětmi. Přečtěte si je:

Jedeme na vodu s dětmi! Jak na to?
Na vodu s (malými) dětmi. Jak? A proč?
Jedeme prvně na vodu, co byste doporučili pro rodinu s dětmi? (právě čtete)
Děti na vodě – vodní turistika a rafting
Děti na vodě – začínáme se slalomem
Děti na vodě – rychlostní kanoistika

Co na sebe?

Tahle otázka nemíří na aktuální módní trendy, ale na otázku bezpečnosti. Hlavní částí outfitu, který byste na vodě měli řešit (kromě vesty pochopitelně), jsou jednoznačně boty. Mějte na paměti, že pokud k něčemu dojde, budete se potřebovat v proudu postavit, zachraňovat loď, pádla, děti, bagáž… Pokud vaše crocsy nebo žabky vesele poplavou do dáli vedle výše zmíněných věcí, je něco špatně. Stejně tak vám moc neposlouží sandály, je jedno, že od té nejprestižnější outdoorové značky. Zkuste si v sandálech nebo crocsech brodit kamenitou řeku, a ještě do toho držet tíhu zachraňovaného materiálu nebo člověka. V řece se bohužel vyskytuje také spousta odpadu, můžete šlápnout na rozbitou láhev nebo rezavé zbytky čehosi, a to pak máte nejenom po vodě, ale i po celé dovolené. Ideální jsou staré tenisky. Na noze drží, neukopnete si palec, dá se v nich běžet. Další volbou jsou neoprenové boty do vody, které si lez koupit nebo vypůjčit.

Další tipy, jak se na vodu obléct a vybavit hledejte v článku Jak se obléct s partou na vodu?

Vesta nesmí chybět!

Určitě si vezměte vesty, pokud si s ovládáním lodi zrovna netykáte. Děti by je měly mít naprosto automaticky, i když jsou dobrými plavci. Náhlé zvrhnutí v proudu je trochu jiná disciplína než dovádění na divoké řece v akvaparku. Dostaví se šok, nečekaný pád do studené vody, nějaké to loknutí, bouchnutí o kámen… Nedělejte si iluze, že budete mít plavající děti hned po ruce.

Aby vesta správně odvedla svojí práci, je třeba ji řádně utáhnout. Plavat s vestou, která se vám vytáhne z těla na hlavu a připlácne se na obličej, není pro topícího se a panikařícího člověka nic příjemného.

Vesta navíc pomůže jako izolace, když vás přepadne náhlá změna počasí a ochladí se. Ve vestě je výrazně tepleji než jenom v mokrém tričku. Mějte ovšem na paměti, že vesta je záchranná pomůcka a v žádném případě ne podložka pod zadek! Sezením se vesta degraduje, snižuje se její nosnost.

Při splouvání jezů by měli mít všichni vesty i přilby. Myslete také na jištění ze břehu / F: Jan Hocek
Při splouvání jezů by měli mít všichni vesty i přilby. Myslete také na jištění ze břehu / F: Jan Hocek

Jak rychle plave bagáž?

No, docela slušně a každá jinam. Proto je přivázání bagáže další věcí, kterou byste neměli opomenout. Mobily si dejte do nepromokavého pouzdra na krk nebo se je snažte mít v uvázané bagáži. Moderní klíče od auta si s vodou také zrovna netykají. Investovat pár stokorun do nepromokavého průhledného pouzdra se vyplatí mnohokrát. Pouzdro navíc můžete využít, i když jedete třeba na kolo nebo na víkend pod stan.

Provaz se hodí

V lodi byste měli mít provaz. Dá se za něj uvázat loď u hospody nebo u jezu, dá se s ním spustit kánoe přes nesjízdný jez nebo zachytit loď odplouvající v dál. V nouzi nejvyšší vám nahradí házecí pytlík, kdybyste někoho tahali z vývaru pod jezem. Pokud ale za jízdy necháte provaz plavat ve vodě, může se vám zachytit za větev a zvrhnout vás. Máte-li provaz spořádaně v lodi, dejte ho tak, abyste eliminovali riziko, že se do něj zamotáte, když půjde do tuhého.

Dětem patří do rukou adekvátně velká pádla, pak si vodácký výlet užijí mnohem víc / F: David Sodomka
Dětem patří do rukou adekvátně velká pádla, pak si vodácký výlet užijí mnohem víc / F: David Sodomka

Vyplouváme!

Teď se konečně dostáváme k samotné plavbě. Domluvte si v posádce základní povely (pádlování dozadu, přitáhnutí špičky, odstrčení špičky). V případě kritické situace nebudete ztrácet čas vysvětlováním, co vlastně jeden po druhém chcete. Najděte si chvíli a před ostrým startem si jednotlivé pokyny vyzkoušejte v praxi.

…že se blíží jez, jez, jez!

V létě u nás najdete opravdu dramatických peřejí minimálně, největší adrenalin jsou šlajsny na jezech. Na jezu přistávejte opatrně (raději nad ním než na něm), některé náhony mají silný tah a mohou vám nepěkně zavařit.

Některé jezy je lepší splouvat takzvaně "v singlu" / F: Jan Hocek
Některé jezy je lepší splouvat takzvaně

Chápu, že děti o atrakci sjíždění jezu nechtějí přijít, ale zvažte dobře své síly. Pod šlajsnou bývá proud, kameny, a pokud nemáte záchranu, může dojít k nejhoršímu. Zajistěte si proto nějakou záchranu, a to pod jezem. Pokud se na to necítíte nebo s sebou nemáte kamarády, kteří vám pomohou, tak to sjeďte bez dětí, popřípadě jenom s jedním.

Stejně tak nenajíždějte do jezu jenom proto, že na vás někdo ze břehu mává, že je to v pohodě a jedou tam všichni. Podívat se, do čeho jedu, a naplánovat si řešení případného problému není zbabělost, ale zodpovědnost. Využijte situace, protáhněte si ztuhlé nohy, obhlídněte terén a pak se vrhněte do dobrodružství.

Některé jezy jsou pro vodáky uzpůsobené, nesnažte se je proto sjíždět jinudy, zbytečně riskujete / F: Filip Kolman
Některé jezy jsou pro vodáky uzpůsobené, nesnažte se je proto sjíždět jinudy, zbytečně riskujete / F: Filip Kolman

Jak udělat na jezu záchranu?

Záchrana musí být rychlá a účinná. Jestli vás někdo pozoruje ze břehu nebo z koruny jezu, není to záchrana. Než se k vám takový člověk dostane, uteče hodně drahocenného času. Záchrana v tomto případě musí stát ve vodě (pochopitelně ne v cestě!) tak, aby v případě převrhnutí a vyplavání dětí byla hned po ruce a mohla lovit plaváčky.

Při přetahování jezů dávetje pozor na kluzké povrchy a nestabilní kameny / F: Filip Kolman
Při přetahování jezů dávetje pozor na kluzké povrchy a nestabilní kameny / F: Filip Kolman

Zastavíte rozběhnutou krávu?

Jestliže dojde k převrácení lodi, buďte maximálně opatrní! Loď plná vody je těžká jako kráva. Když se do ní navíc opírá proud, je ještě těžší, asi jako rozběhnutá kráva. Fakt, věřte mi. Když na vás poběží rozběhnutá kráva, tak celkem rádi a ochotně uhnete. Když budete stát v proudu a loď poplave na vás, udělejte to stejně. Až bude loď pod vámi, chytněte ji za madlo nebo za provaz a dostaňte ji do bezpečí. Nesnažte se loď za každou cenu v proudu otáčet dnem dolů, nahrne se do ní ještě víc vody.

Přitulte se k vrbičce

Na naších mírně tekoucích až stojatých vodách číhá na nezkušené vodáky ještě další riziko – vrbičky a nejrůznější porost zasahující ze břehu do vody. Často na ně proud nezkušenou posádku natáhne. Píchající větve navíc vodáka vedou k instinktivní reakci, a sice odklonu od keře. Obvykle to bývá přesně na tu stranu, odkud teče proud, a koupačka je pak dílem okamžiku. Jak v této situaci správně reagovat? Přesně opačně. Nakloním se na keř a snažím se zachytit silnějších větví. Tak získám základní stabilitu a čas, ve kterém si mohu promyslet další postup.

Na vodě je třeba počítat i s nečekanými překážkami, třeba padlými stromy / F: Filip Kolman
Na vodě je třeba počítat i s nečekanými překážkami, třeba padlými stromy / F: Filip Kolman

Na kolena, na kolena, jé, jé, jé…

A na závěr ještě jedna rada k ovládání lodi. Dá se očekávat, že začátečník má dost problémy s udržením stability a ovládáním plavidla. Když si do lodi kleknete (pokud vám to pochopitelně zdravotní stav kolen dovolí) nebo si alespoň dáte nohy pod sedačku, budete mít větší stabilitu a větší akční rádius pro záběr a vyvažování lodi, budete mít mnohem nižší těžiště a lepší balanc, než když jen sednete. Klečet celou plavbu je pakárna, ale na exponované úseky se to šikne.

S alkoholem opatrně

Jo, a ještě jeden podotek: s alkoholem opatrně. Jedno pivo dospělého člověka nerozhodí, šest kousků plus nějaký panák už hodně. Pochybné obecné přesvědčení, že plavba na vodě automaticky znamená zlejt se jak carský důstojník už v kempu při snídani, není správné. Osobně nejsem zastáncem prohibice, která u nás na řekách legislativně panuje, v celé řadě zemí můžete po jednom či dvou pivech normálně za volant. Je ale třeba mít na paměti platné zákony i fakt, že na řekách jsou v létě namátkové kontroly policistů.

Navíc pokud s sebou máte děti, uvědomte si, že jim nejdete úplně dobrým příkladem. Že pohled na žoviálního otce, prozpěvujícího oplzlé písně, flirtujícího se zájezdem budoucích zdravotních sestřiček a občas chytajícího balanc cestou k výčepu je určitě nenaplní pýchou, jakej je to frajer, ale spíš studem. O bezpečnosti v tomto případě už vůbec nemluvím…

Zkušenosti čtenářů

Střelec

Bohužel s tou větší skupinou je to dost dvojsečné – i větší skupina namyšlených amatérů může být nebezpečnější, než sóloplavba. Stejně tak může být problémem i skupina mazáků, kteří ale nejsou sehraní. Ti ale aspoň vědí, co by měli dělat a mají patřičnou výbavu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: