Paddle Expo 2018 – první cena pro GUMOTEX, spousta novinek v Hiku a neztratili se ani ostatní výrobci z Česka

Paddle Expo 2018 – první cena pro GUMOTEX, spousta novinek v Hiku a neztratili se ani ostatní výrobci z Česka

Každoročně se naše redakce účastní největší evropské vodácké tradeshow nazvané Paddle Expo, abychom pro vás prozkoumali a později popsali novinky ve vodácké výbavě pro nadcházející sezonu. Dnes se podíváme, co zajímavého přivezly do německého Norimberka ukázat české firmy.

GUMOTEX

Jedním z největších vystavovatelů na Paddle Expu bývá tradičně český GUMOTEX, kde je v posledních letech možné kromě obdivování a zkoumání novinek také popít a pojíst na improvizovaném baru.

Hlavní novinkou, která letos vévodila expozici GUMOTEXu byl kajak Thaya. Jeho prototyp jsme představili už v loňské reportáži. Důležitou změnou za uplynulý rok je hlavně to, že GUMOTEX si nechal patentovat (světový patent) svůj vlastní materiál dropstitch, který je vyráběný zcela jinou technologií, než je používaná u většiny paddleboardů a dalších podobných produktů. Dropstitch od GUMOTEXu je celkem devítivrstvý materiál a je na podobné bází jako Nitrilon, ze kterého se vyrábí stávající produkce lodí GUMOTEX. Výhodou „nitrilonového“ dropstitche je snadná opravitelnost a údajně také menší ekologická zátěž, než u standardních dropstitchů z PVC. Lodě z tohoto nového materiálu se foukají na tlak okolo 7,2 PSI, což je méně než u dropstitchů z PVC.

Novinka z dílny GUMOTEXu - kajak Thaya
Novinka z dílny GUMOTEXu – kajak Thaya

Samotný kajak Thaya vychází z kajaku Solar, kde bylo nahrazeno klasické nafukovací dno tím dropstitchovým. Z dropstitche jsou zároveň i sedačky. S kajakem jsme už měli možnost se svézt a doufáme, že ho dostaneme i k pořádné recenzi. První dojmy jsou takové, že loď je díky ploché přídi relativně pomalá (trochu hrne vodu) díky velkému a absolutně plochému dnu velmi točivá a sedačky z dropstitche jsou pohodlné.

Kajak Thaya při slavnostním vyhlášení cen Paddlesport Awards
Kajak Thaya při slavnostním vyhlášení cen Paddlesport Awards

V souvislosti s Thayou musíme ještě zmínit veliký úspěch, kterého tým GUMOTEX na letošním Paddle Expu dosáhl. Právě kajak Thaya totiž získal prestižní ocenění Paddlesport Product of The Year!

Druhou novinkou, která byla představena zatím jako prototyp, byl kajak Swing, do kterého už byla také implementována technologie dropstitch. Zde ale mnohem zajímavěji, než u Thayi. Kajak dostal kompletní dropstitch dno, které má na některých místech vynechané spojení vrstev a tím pádem vzniká jakýsi kýl. Boční válce jsou klasicky nafukovací, ale v prostoru přídi a zádi jsou tyto válce „sešité“ pomocí dropstitch technologie a jsou tedy mnohem ostřejší, než, kdyby byly kompletně nafukovací. Dle našeho názoru je právě tohle obrovský krok dopředu a kombinace drosptitch a nafukovacích komor v jednom celku by mohla znamenat vytvoření velmi zajímavých tvarů. Nafukovací lodě by se tak zase mohly o trochu víc přiblížit lodím pevným. Těšíme se na dokončený Swing a další modely.

Profilovaná špice a kýl na dně kajaku Swing
Profilovaná špice a kýl na dně kajaku Swing

Z menších novinek jsme okoukli nová očka pro pruženky na palubách. Jedná se o jednoduchý systém háčků ve tvaru T, který má usnadnit demontáž síťky nebo její nastavení přesně podle aktuální potřeby. Další menší novinkou byl nasazovací vlnolam (zatím pro kajaky Solar a Thaya), který je vyztužen dvěma laminátovými pruty, aby skutečně odolal náporům vody. Pruty jsou vyndavací, takže není problém tento kousek výbavy kamkoliv zabalit.

HIKO

Tradiční záplavu novinek představilo na Paddle Expu také Hiko. Pojďme si projít alespoň ty nejzásadnější. Kompletní přehled by vystačil na samostatný článek.

Mezi vestami se objevila novinka jménem Endurance, která vychází z modelů Seahorse a Multisport. Zajímavým prvkem je zadní kapsa na picí vak, která je vyrobená z kombinace tkaniny a neoprenu. Vestě přibyl třetí dotahovací boční popruh (v pase), aby lépe seděla. Samozřejmostí je důraz na maximální pohyblivost pádlera. Vesta bude k dispozici ve výrazné zelené barvě.

Zadní kapsa na vestě Endurance
Zadní kapsa na vestě Endurance

Drobnými, ale významnými inovacemi prošla taky divokovodní vesta Guardian. Popruh harness už není na vestě přišitý a lze ho tedy v případě potřeby snadno vyměnit. Boční stahovací popruhy se nyní všechny dotahují směrem dopředu – prý je to pohodlnější, s čímž souhlasíme. Některé přední kapsy, které byly vyrobeny z neoprenu, nebo měly neoprenové části, jsou nyní vyrobeny z odolnějšího materiálu Dupratex. Největší kapsa už tolik nevyčnívá z vesty, je mělčí. Ramenní popruhy jsou nyní tvořené jedním kusem plochého popruhy. Ten jde od jednoho ramene směrem k břichu (spodní část vesty), zde je vytvořeno oko, které vyčnívá z vesty ven a lze ho využít třeba na nouzové zavěšení a popruh se vrací k druhému rameni. Tento systém je mnohem pevnější a ramena mají garantovanou pevnost v tahu až 1500 N. Pas vesty je nově vyroben z neoprenu a na vnitřní straně opatřen protiskluzovým nátěrem, aby vesta neměla tendence vyjíždět podél těla nahoru.

Vesta Guardian
Vesta Guardian

U Hika také nešlo přehlédnout, že se do kolekce přidala nová barva a sice tmavá fialová. Ve fialové barvě tak byl vyveden třeba oblek určený zejména na paddelbaording a všude tam, kde hlavním požadavkem je lehkost a sbalitelnost. Tento oblek se jmenuje Bazilisk v pánské a Tootega v dámské verzi. Ihned jsme si všimli, že je vyroben z podezřele lehkého materiálu. Bylo nám vysvětleno, že se jedná o třívrstvý materiál s použitím nano membrány, který bude Hiko používat i v dalších produktech. Vlastnosti materiálu jsou až neuvěřitelné: vodní sloupec 28 000 mm a prodyšnost úchvatných 85 000 g/m2/24 hod. Docela se těšíme, až nám nějaký z těchto produktů dorazí na otestování. Oba zmíněné obleky jsou tzv. polosuché, tedy mají neoprenové manžety (ty jsou také inovované, o tom později), které jsou barevně vyladěné – pro dámy růžové, pro pány modré. Zapínání je přední a nekryté légou, zkrátka je kladen důraz na to, aby byl oblek opravdu co nejlehčí.

Mezi obleky se ještě objevila novinka nazvaná Juno respektive Juno 4O2 (záleží jaký si vyberete materiál). Jedná se o dětský suchý oblek, který ovšem bude předmětem pouze zakázkové výroby. Připraveny jsou pro malé pádlery 3 velikosti.

Inovované neoprenové manžety. Důležitý je zpevňující zátěr po celém obvodu.
Inovované neoprenové manžety. Důležitý je zpevňující zátěr po celém obvodu.

Zmínili jsme nové neoprenové manžety. Co je na nich tak nového? Manžety mají trochu jiný tvar než doposud. Jsou kónické a v místě, kde se mají stýkat s pokožkou přecházejí do čistého válce, aby byla plocha styku s pokožkou co největší. Z vnější strany jsou manžety opatřeny zátěrem (úzký proužek po celém obvodu), který má za úkol je zpevnit a tím ještě zvýšit efekt přilnutí manžety k tělu.

Špice kajaku Swing profilovaná pomocí technologie dropstitch

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Mezi novými bundami nás asi nejvíc zaujala bunda Nereus, která je určena hlavně pro rybáře. Nejprve jsem si ale mysleli, že Hiko posiluje svoji fashion kolekci a že se jedná o bundu na běžné civilní nošení. Nereus má vše, co rybáři potřebují, zejména hodně kapes, které jsou strategicky umístěny na rukávech i předním dílu, kapuci se stahováním a další vychytávky. Vyrobena je z lehčího dvouvrstvého materiálu. Ukázaná bunda prý ještě není finální a dolaďují se na ní poslední detaily. Mimo bundy se chystá také rybářská vesta.

Prototyp rybářské bundy Nereus
Prototyp rybářské bundy Nereus

Dále jsme okoukli lehké neoprenové boty Chimp, které jsou nástupcem bot Flexi a mají unikátně konstruovanou podrážku. Ta je tvořena šikovně nařezaným jediným kusem pryže, který je okolo nohy poskládán a pěkně ji obaluje. Údajně se tím dosáhne zvýšené ochrany na nejvíce namáhaných místech.

Unikátní řešení podrážky u bot Chimp
Unikátní řešení podrážky u bot Chimp

Inovace se dočkaly také několik let nezměněné šortky NEO core, které se nyní jmenují Gambit, respektive Gambit Core. Označení Core znamená, že jsou uvnitř šortek neoprenové kraťasy, pouhý Gambit jsou jen šortky, kde je neopren využitý pouze v pase. Vnější materiál šortek je oproti předchůdci bytelnější.

Pro seakajakáře byla představena špricdeka Trek Bungee Cordura, který je vylepšením populární špricky Trek Bungee. Materiál je bytelný Tusor, vyztužení po obvodu límce je vyvedeno z Cordury zpevněné kevlarovými vlákny a přes dekl je možno nasunout plastový pásek, který má zabránit spadnutí špricdeky při velkém zatížení vodou.

Špricdeka Trek Bungee Cordura pro náročné seakajakáře
Špricdeka Trek Bungee Cordura pro náročné seakajakáře

Z menších novinek je třeba zmínit ještě rozšíření řady produktů Shade Plush kupříkladu o dámské šaty. Zajímavé nám přišlo převlékací pončo, které už ale používá více výrobců. Zaujaly nás nové neoprenové rukavice B-Claw vyrobené z 3,5 mm neoprenu a s ochranou proti prodření v dlani, kukla z 0,5 mm neoprenu nebo třeba neoprenová sukýnka Nany.

TNP

Výrobce pádel TNP představil na letošním Paddle Expu jen jednu novinku a sice pádlo Aker na divokou vodu. Pádlo je vyrobeno z kompozitních materiálů a je tedy zřejmé, po pádlu Nekton, že TNP se bude do budoucna stále častěji vydávat i tímto směrem. Konstrukce listů je podobná, jako u podobných pádel jiných výrobců, tedy pěnové jádro, hlavním materiálem listu je lisovaný sklolaminát, který u krku listu přechází do karbonu. Krk dále přechází v karbonový trn, kterým je pádlo vlepeno do žerdi. Hrana listu je chráněna materiálem Dynel. Tvar listu je asymetrický. Ani záběrová, ani nezáběrová strana nemají výrazné žebro. Pádlo Aker už od léta testujeme a jeho recenzi budete moct brzy číst na našem webu.

Kajakářské pádlo TNP Aker
Kajakářské pádlo TNP Aker

VODÁK sport

VODÁK sport na Paddle Expu oslavil 20. narozeniny a z nového vybavení letos nepřivezl nic moc nového. V loňském roce představený prototyp extrémní plovací vesty X-VODÁK dostal několik vylepšení a nyní se bude ucházet o certifikace. Pokud vše půjde dobře, měla by vesta být na novou sezonu v prodeji. Samozřejmě se o ní přihlásíme na recenzi.

Vesta X-VODÁK
Vesta X-VODÁK

TAMBO

U českého výrobce paddleboardů se na příští sezonu nechystají žádné zásadní novinky. Tvary prken zůstávají stejné a mění se spíš detaily. Tou asi největší změnou je, že gripy na prknech se nově budou dělat se zapečeným povrchem (doposud byl jejich povrch broušený). Nové jsou také designy povrchu prken.

Nový povrch gripů na paddleboardech Tambo
Nový povrch gripů na paddleboardech Tambo

PROFIPLAST

Výrobce pádel Profiplast představil nová pádla pro paddleboarding určená pro děti. Listy jsou převzaté z kajakářského modelu Lana a nejsou nijak předsazené. Jak jsme u Profiplastu zvyklí, je žerď pádel snadno stavitelná a hlavička je plastová – odlehčená.

SUP pádlo Profiplast určené pro děti
SUP pádlo Profiplast určené pro děti

YATE

Yate se spojilo s výrobcem paddleboardů PAD Boards a z této spolupráce vzešla univerzální sedačka, kterou lze snadno připevnit k jakémukoliv paddleboardu. Upevnění probíhá jednoduše pomocí plochých popruhů a dotažení klasicky přes plastové žebříčkové spony. Využití tento jednoduchý doplněk najde hlavně u méně zkušených jezdců, kteří si budou chtít paddleboard jednoduše přestavět na improvizovaný sit – on – top kajak. Samostatná sedačka najde využití třeba u večerního ohně.

Nová sedačka od YATE
Nová sedačka od YATE

To je z české stopy na letošním Paddle Expu vše. V příští reportáži se podíváme mezi zahraniční výrobce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: