Už od září jsem všem tvrdil, že letos mám lyžařskou zimu a nikam na vodu nejedu. Jenomže nepříznivé sněhové podmínky moje plány na lyžařskou zimu zhatily a když mi těsně před vánocemi volal Srb abych jel na Korsiku pádlovat netrvalo moje rozhodování moc dlouho. Takže rozbalit dárky, sníst co se dá, napakovat cukroví na cestu a 25. prosince večer vyrážíme směr Korsika.
Na letošním vyhlášení výsledků ankety Kanoista roku 2009 byli zařazeni do „síně slávy“ i singlíři Vladimír Jirásek a Petr Sodomka, dvě výrazné postavy kanoistiky a celého československého sportu. S oběma úspěšnými sportovci uvedlo v HYDRO 5/2005 rozhovor, který při této příležitosti znovu připomínáme.
Petr Sodomka získal v letech 1967 – 77 celkem čtyři individuální tituly mistra světa – dva ve sjezdu a dva ve slalomu. Zpočátku měl blíž ke sjezdu, později ho víc zajímal slalom. Po mistrovství světa ve Spittalu 1977 ukončil Petr kariéru přesně podle svého hesla: než být čtvrtý, to raději vůbec. Také v Sodomkově éře pádlovala řada vynikajících singlířů, například Kadaňka, Pulec, Třešňák, Radil, Červenka, abychom jmenovali alespoň některé.
HYDROmagazín uvádí: DVD se záznamem loňské přednášky a slideshow fotografií světoznámého vodáka a cestovatele Standy Chládka, kterého nedávno americký magazín Paddler zařadil do galerie „Hrdinů s pádlem v ruce“. Pokud jste nestihli setkání s touto výjimečnou osobností v Praze 14. října 2009, můžete si nyní pořídit autentický záznam s kompletní slideshow.
… další trávení léta probíhalo v poklidu, tradiční soustředění ve Vrbném, víkend tu a tam, až došlo v půli srpna na historicky první samostatný rackozájezd na divokou vodu do zahraničí. Hned na začátku musím poděkovat hlavnímu organizátorovi Bubákovi za to, jak to vymyslel, a především za to, jak se mu to povedlo následně provést.
Tak jako každý rok se poslední sobotu před Štědrým dnem sešlo k vánočnímu sjezdu Bíliny několik železných pádlistů i letos. Pravda, počasíčko kapku zapracovalo na hojnosti účastníků a s ním i sviňská chřipka, domácí práce, nákupy a mrazivé počásko. Ten kdo si nenechal ujít možnost se ještě jednou setkat s kamarády u vody, rozhodně udělal dobře.
…protože už od pikovickýho mostu to bylo totálně zamrzlý. Ledové kry připlouvaly a spojovaly se nenápadně v souvislou ledovou vrstvu.. Přesto se Vánoční Sázavy 19. prosince za průtoku kolem 15 kubíků vody teploty pod bodem mrazu a teploty vzduchu -10°C (stav odpoledne na hospodě v Kameňáku), zúčastnilo vice jak sto vodáků.
… tak jí rozhodně budu moct říct, že jsem se přes léto neflákal. Nebylo to sice jako v jarních měsících, kdy jsem byl víkend co víkend pryč, ale rozhodně jsem se nenudil. Léto pro mě začalo zájezdem do Rumunska, země to neznámé a mnoha historkami opředené. Zájezd pořádala Západočeská Univerzita jako kombinovaný tělovýchovný kurs zahrnující vysokohorskou a vodní turistiku.
Zhruba před rokem začali v Plzni spřádat plány na výstavbu nového playspotu a nedávno se jejich vize proměnily ve skutečnost. Playspot Kalikovák byl 16. a 17. listopadu slavnostně otevřen a proběhly první zkušební jízdy. Vzhledem k pokročilému ročnímu období nebyla voda úplně jako kafe, ale jezdit se dalo a playspot je vážně super.
[i]Nově zvolený výbor sekce vodní turistiky Českého svazu kanoistů vydal po výroční členské schůzi sekce tiskovou zprávu o průběhu a výsledcích schůze. Protože šlo znovu po čtyřech letech o schůzi volební, měli zástupci oddílů možnost ovlivnit složení a tedy další činnost nového výboru. I přes malou účast oddílů došlo po velmi dlouhé době k výrazné obměně výboru. Ze zprávy pro vás vybíráme to nejdůležitější.[/i]