Paddle Expo 2014 – co šokovalo

Paddle Expo 2014 – co šokovalo

Mimo klasických novinek, které jsme si představili v minulých reportážích, se na Paddle Expu, jako každý rok, našlo i několik zajímavostí, které spíše šokovaly nebo někdy pobavily. Pojďte se podívat na výběr toho nej, co udivilo redaktory HYDRA.

Skládací kajaky Oru kayak a napodobeniny
Jistě žádnému pozornému čtenáři HYDRA neunikl již před nějakým časem představený Oru kayak. Dříve spíše rarita a zajímavá designerská práce, která se ale stále více začíná dostávat do povědomí vodáků z velkých měst, kteří potřebují šetřit místo a také do hledáčků všemožných exhibicionistů, kteří už neví, na čem originálním by se plavili. Úspěšná loď od Oru kayaks samozřejmě našla i své duplikáty a tak byl k vidění velmi podobný kajak například na stánku firmy Faltboot.de (mimo jiné zde byly k vidění i packrafty, které jako bychom už také někde viděli). U firmy Gatz potom vystavovali skládací kanoi, která se původnímu Oru kayaku také velmi podobá, zejména použitou technologií. Osobně jsme měli první příležitost ozkoušet si (samozřejmě na suchu) originální Oru kayak a musíme uznat, že působí překvapivě zdařile. Zejména výdržnost materiálu je vskutku překvapivá. Chlapíci na stánku po celou dobu veletrhu kajak neúnavně skládali a rozkládali, tahali v něm lidi po podlaze, zvedali je do vzduchu a kajak pořád perfektně držel. Uvidíme, zda se nám jeden kus podaří získat pro recenzi. Mohlo by to být zajímavé.

Originální Oru KayakSkládací kajak od Faltboot.deSkládací kanoe Gatz

Titan kayaks
Titan kayaks, firma stále inovativního kajakáře Anthonyho Yapa, se po delší době představila s novým modelem creekovky pojmenované Yantra, která ale, stejně jako předchozí modely, působí trochu futuristickým a hodně nedůvěryhodným dojmem. I když je vhodné dodat, že se už více blíží klasickým tvarům creekovek. Neradi bychom ale předjímali. Třeba se vystavený prototyp ještě vyvine v plnohodnotnou loď.

Kajak Titan Yantra

SUPR
SUPR jsou ergonomicky tvarovaná pádla pro SUP a nemohli jsem se u nich nezastavit. Prohnutí žerdě je tak veliké, že jsme si je prostě museli vyzkoušet. Podle všeho testování na suchu má pádlo vynikající záběr a ergonomická žerď skutečně plní svůj účel. Paddleboardista si dokáže pro vodu sáhnout až ke špičce svého prkna.

Ergonomická pádla SUPRErgonomická pádla SUPR

Airbox
U korejské firmy Airbox nás pro změnu zaujal skládací paddleboard z polystyrenu. Prkno je vyrobeno z několika dílů tvrdého polystyrenu, které se do sebe jednoduše sesadí a board je na světě. Těžko ovšem říct jaké bude mít vlastnosti a jaké bude jeho výdrž. Hmotností nás také příliš nepřesvědčilo. Možná je to ale námět pro domácí kutily.

Polystyrenový paddleboard Airbox

Fastensystems
U firmy Fastensystems, která se specializuje na úchyty všeho možného, zejména pro rybáře, nás zaujala jejich ukázková loď, na které měly snad všechny svoje držáky najednou. Mimo klasických držáků prutů stavitelných ve všech směrech a dalších nezbytností nás zaujal třeba skládací držáček na paňáky ve dvou velikostech.

Fastensystems vyrábí držáky úplně na vše

Spade Kayaks
Spade Kayaks je nová značka lodí, za kterou stojí například taková jména jako Olli Grau nebo Matze Brustmann. Věděli jsme dopředu, že na Paddle Expo chystají velkou premiéru chystané lodi a tak jsme byli velmi zklamaní, když nám na stánku předvedli „pouze“ kartonový model lodi s naznačením budoucího vnitřního vybavení, které by nemělo být pěnové, ale plastové. Brzy po výstavě loď světlo světa spatřila, o čemž jsme už informovali v HYDROkapkách. Za rok ji tedy na Paddle Expu prostudujeme pořádně.

Model chystané lodi u Spade Kayaks

Oldies not Goldies
KANU magazin pro letošní Paddle Expo připravil netradiční expozici lodí nazvanou Oldies not Goldies. Jak už název napovídá, jedná se o lodě, které se příliš nepovedly, ale i přesto se staly legendami, ať už z důvodu úspěchu na nějakém závodě, či prostě z hlediska svojí nepoužitelnosti. Pro pobavení a zavzpomínání to bylo moc hezké. Lodě jako Scarab, Rotobat, Alien a další se takto pohromadě jen tak nevidí.

Expozice Oldies not Goldies

SUP oblek
U nejmenovaného výrobce paddleboardů jsme nemohli přehlédnout nový vodácký oblek určený pro paddleboarding na divoké vodě těch nejvyšších obtížností. Chrániče po celém těle přilba s dýcháním, které dokáže z vody získávat kyslík a tím zajišťuje, že se neutopíte, protože můžete dýchat i ve válci (výdrž přístroje je ale pouze několik minut) a k tomu nádherné designové zpracování ve stylové bílé. Škoda, že se nechystá dovoz do ČR. Hned bychom si pro jeden šli. I cena by prý byla nízká.

Oblek pro nejdrsnější paddleboarding

Reportáž o novinkách českých výrobců na Paddle Expo čtěte v reportáži Paddle Expo 2014 – české firmy. Novinky zahraničních firem pak hledejte v článcích Paddle Expo – zahraniční výrobci (1. část) a Paddle Expo – zahraniční výrobci (2. část).

Zkušenosti čtenářů

Srb

…je proste bozi! Chcu ho do kajaku…

Tibor

Ta navigace na fotce vpředu na lodi je v ceně obleku? Do jakého stupně obtížnosti je použitelná?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: