V sobotu vyrazilo k řece Sázavě na kole nebo pěšky asi 15 dobrovolníků jako předvoj velké úklidové akce, která se uskuteční od 15. do 17. dubna. Chtěli zjistit, zda místní, chataři, rybáři i turisté o projektu Čistá řeka Sázava vědí a vyzvat je, aby se do něj aktivně zapojili.
V lednu jsme dostali vyjímečnou šanci se pěkně povozit (což jsem celé komunitě samozřejmě zařídil já – dostal jsem to totiž shůry jako dárek ke kulatinám), ale jinak dávaly sněhové a teplotní kondice najevo, že jarní sezóna moc štědrá nebude. Sněhu už moc není a pokud nezaprší, tak si o loňském poježděníčku můžeme nechat tak akorát zdát.
Za běžného letního vodního stavu se na Otavu vydáváme ze Sušice. Asi po 8 km plavby přijíždí vodáci do malé vesničky, která se jmenuje Čepice. Ta zpravidla bývá prvním zastavením vodáků splouvajících řeku Otavu.
9. dubna 2011 se u příležitosti otevírání Chrudimky uskuteční historicky první čištění Chrudimky v úseku Chrudim Pumberka – Pardubice, což je 22 km. Sraz na otevření řeky i na její čištění je v 9:30 v Chrudimi, Pumberkách.
Po povodních na začátku 20. století bylo rozhodnuto o výstavbě přehrady na řece Chrudimce. První válka zvaná světová ji o pár let odložila. Projektanti zvolili jako nejvhodnější místo skalní kaňon mezi zříceninami hradů Vildštejn a Oheb, kde řeka prudce mění severozápadní směr toku na severovýchodní.
Už 2. ročník Otevřeného mistrovství Plzeňského kraje v eskymování se konal 27. února 2011 v bazénu SK Radbuza Plzeň za spolupráce s Akademií Vodák Sport, Českým svazem kanoistiky a za podpory Plzeňského kraje.
Tak mi to nedalo a po přečtení některých výstražných i poučných článků bych se rád podělil o to, jak je někdy lidská blbost (v tomto případě moje) velká, když se k tomu přidá i špatná souhra okolností. Opravoval jsem na jaře 2010 klubové Turismo a jelikož byla oprava poměrně velká, chtěl jsem si ověřit, jestli svár drží a nepropouští.
Už v sobotu 12. března se koná Vodácký den v Chocni, letos už 11. ročník. Tichá Orlice se bude otevírat extrémním závodem [b]Choceňský buben[/b], který vždy upoutá pozornost spousty diváků. Ve 14 hodin propukne přehlídka outdoorových filmů [b]W8 Biograf [/b]v městském kině Máj. Od 20:00 si můžete na [b]Vodáckém plese[/b], poslechnout kapely Betl Band a Choceňačka.
Klub dětí a mládeže z Hradce Králové, pořadatel čištění řeky Orlice, zve všechny, kterým není lhostejný stav koryta řek, přilehlých břehů a slepých ramen v Přírodním parku Orlice na 4. ročník, který se se uskuteční ve dnech [b]16. až 17. dubna 2011[/b].
Hydroelektrárna Seč na Chrudimce je od hráze vzdálena téměř 1300 metrů. Přívod vody k turbíně zajišťuje potrubí o průměru dva metry. Za jednu vteřinu jím proletí deset krychlových metrů, to je deset tun, vody. Z celkové vzdálenosti je potrubí v délce 854 m vedeno nad povrchem okolního terénu na betonových podstavcích.
Vodácká sezona se co nevidět znovu rozjede naplno a proto je tu první HYDRO roku 2011, aby vás zase správně naladilo a nažhavilo na nějaké pořádné pádlování. Jako obvykle podíváme na spoustu zajímavých míst doma i daleko za hranicemi, přiučíme se něco správné techniky pádlování či první pomoci, ale také si letos trochu zasoutěžíme o skutečně lákavé dárky v HYDROnadílce. Tak rychle čtěte dál!
Od 15. do 17. dubna budou letos už po šesté čistit dobrovolníci řeku Sázavu. Úsek Střechov – Pikovice má organizačně na starosti společnost Posázaví. O další část řeky se postará skupina Lípa pro venkov a o.s. Sázava 21. Letos se mají do úklidu více zapojit základní školy z okolí.
Zimní Slapy byly v posledních letech akcí, na které se nás scházelo jen pár seakayakářů a tak jsme se rozhodli s úhlavním organizátorem, že se to pokusíme změnit a zapracovat na PR. No a jak to dopadlo? Na 5. ročník se první účastníci začali sjíždět už v pátek večer a hospoda U Taterů se začala pomalu plnit seakayakáři z celé republiky.
Získat dnes informace o aktuálním stavu na řece, na níž se právě chystáme vyrazit, je snadné. Stačí se podívat na internetové stránky Povodí a hned víte, kolik kde zrovna teče vody. To samo o sobě ale nestačí. Z údajů o vodním stavu a průtoku je nutné správně vyčíst, zda je ten který průtok pro splouvání vůbec vhodný. Jak to poznat poradí ten nejpovolanější odborník – Vojta Jančar.
Pavel Šálek, zvaný Ešus, z výboru sekce vodní turistiky ČSK rozběhl akci k lepší informovanosti a k usnadnění záchrany u nebezpečných jezů na našich řekách. Do projektu jsou dále zapojeni Vodácká škola záchrany, Hasičský záchranný sbor ČR, dále Povodí Labe, Moravy, Vltavy. Ohře a Odry.