Nejnovější články

Rozhovory
ROZHOVOR: Vladimír Cvrček – skauting má být hra

ROZHOVOR: Vladimír Cvrček – skauting má být hra

Vladimír Cvrček, skautskou přezdívkou Vezír (1939), prošel radostnou, ale i strastiplnou vodáckou a skautskou cestou, kterou poznamenaly zejména politické režimy. S oddílem absolvoval několik zahraničních expedic, například do Polska, Slovenska a Maďarska, a byl i u porevoluční obnovy skautingu. Je stále aktivním členem náčelnictva Junáka a dlouho byl hlavním kapitánem vodních skautů.

Turistika
Letní Dunajec aneb cesta za láskou k vodáctví

Letní Dunajec aneb cesta za láskou k vodáctví

Je konec léta, čas příprav na nový školní rok, ale my přesto necháváme dozrát naši prázdninovou myšlenku – vyvézt děti na vodu. Nabídka havířovských vodáků je neuvěřitelná. Velká skupina dětí dostává možnost zadarmo vyjet na splouvání řeky Dunajec, která je jednou z nejkrásnějších řek v přilehlém okolí.

Divoká voda
Pákistán není jenom Indus

Pákistán není jenom Indus

Gilgit-Baltistán – severní část Pákistánu. Křižovatka třech nejvyšších pohoří světa – Karákóram, Himálaj a Hindúkuš. Toto je zároveň místo, kde se legendární Indus steče s řekou Gilgit. Veškeré ostatní pákistánské řeky jsou dnes schovány ve stínu věhlasného Rondu kaňonu řeky Indus. Pakliže však nemáte cíle naprosto nejvyšší nebo se potřebujete před monstrózními peřejemi Indu rozpádlovat, rozhodně má tato oblast co nabídnout.

Rozhovory
Sjezdařka Marie Němcová: Nejsem vzdávač

Sjezdařka Marie Němcová: Nejsem vzdávač

Úspěšně kombinuje kánoi s kajakem, patří k nejúspěšnějším reprezentantkám ve sjezdu na divoké vodě. Byť věkem stále patří do kategorii do 23 let, vozí medaile i ze seniorských šampionátů. Tu nejcennější vybojovala Marie Němcová ve sprintu na letošním mistrovství světa v Treignacu a přidala stříbro z klasického závodu. V celkovém hodnocení Světového poháru ovládla kategorii singlkanoistek a skončila druhá mezi kajakářkami. Na konci srpna pak absolvovala mistrovství Evropy do 23 let v Banja Luce, kde vybojovala čtyři zlaté medaile, včetně individuálního titulu. A i když ji sjezd ze začátku vlastně moc nebavil, teď by ho za nic nevyměnila.

Reportáže z akcí
V Szegedu proběhlo MS juniorů a U23 v rychlostní kanoistice. Čeští závodníci vybojovali 4 medaile.

V Szegedu proběhlo MS juniorů a U23 v rychlostní kanoistice. Čeští závodníci vybojovali 4 medaile.

Od 31. srpna do 4. září probíhalo v Szegedu MS juniorů a U23 v rychlostní kanoistice. Hned první finálový den šampionátu, tedy pátek 2. září, přinesl českým rychlostním kanoistům i první medaili.

Reportáže z akcí
Finále Světového poháru vodních slalomářů – 5 medailí a hodně úspěchů v celkovém hodnocení.

Finále Světového poháru vodních slalomářů – 5 medailí a hodně úspěchů v celkovém hodnocení.

Na španělské trati v Seu d’Urgell 2. 9. odstartovalo Finále Světového poháru vodního slalomu 2022. Z kvalifikací postoupily všechny české lodě a čeští favorité Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Tereza Fišerová udělali první krok k tomu, aby si odvezli umístění v letošním celkovém hodnocení poháru.

Diskuze

RECENZE: Nafukovací debl kajak ITIWIT STRENFIT X500
Komentáře k článkům

Díky za recenzi té kanoe-obludnosti. Při fackování podobných hroud do použitelných rozměrů si vypomáhám stahovacími popruhy z vlastních zdrojů (popruh s našitou žebříčkovou přezkou) a svou nemalou váhou.. Pro vyvážení při singlování to chce bagáž narvat do přední špice a asi by se vyplatilo si pro klečení udělat jako opěrku pod zadek extra prkno, které by se uchycovalo přes borty blíž ke středu lodi. Na přepravu bych doporučil skládací hliníkový rudlík z Hornbachu, určitě vydrží víc, než nějaká kolečka na báglu a na manipulaci a průchodnost terénem je také pohodlnější.

Další zkušenosti: na voleji na horní Berounce jsem byla schopna v singlu držet krok s plastovými Vydrami. Problém s \"menší ochotou k zatáčení\" se nakonec ukázal jako korouhvičkový efekt; loď je docela vysoká a zvlášť v singlu při protivětru má skutečně tendenci chovat se jako korouhvička. Když jsem si s ní dávala úsek Ústí nad Labem - Děčín, musela jsem v jednu chvíli jet pár minut pozadu, protože jsem loď po focení ve směru proti proudu nedokázala v silném protivětru otočit. V deblu zatím zkušenost nemám, můj obvyklý hák letos bohužel nefunguje.

Při \"nenafukovacím\" vzhledu si užívám i kuriózní situace, jako když jsem překvapenému pánovi v kempu před očima tu \"laminátku\" vyfoukla a složila do kufru... :-)